Prof. Barbara Skarga nie żyje

Barbara Skarga, nestorka polskiej filozofii, etyk, autorytet moralny, autorka wielu książek zmarła dziś w Olsztynie. Miała 90 lat.
Środa o Skardze: Piękna, czysta, niezwykła postać | wideo


Prof. Skarga zmarła spokojnie, we śnie - To była wielka, czysta postać. Ktoś zupełnie niezwykły - wspominała na antenie Radia TOK FM prof. Magdalena Środa, uczennica prof. Skargi. - Była podwójnym autorytetem. Z jednej strony wielki filozof, z drugiej autorytet moralny. To był wielki filozoficzny umysł, którą łączyła z wielką precyzją analizy - dodała Środa.

Filozof z politechniczną przeszłością

Skarga była filozofem i historykiem filozofii, profesorem IFiS PAN. Przez lata piastowała funkcję redaktora naczelnego pisma "Etyka".

Urodziła się w Warszawie 25 października 1919 r. w rodzinie ziemiańskiej wyznania ewangelicko-reformowanego. Jej siostrą była znana aktorka Hanna Skarżanka.

Kant jak rażenie piorunem

Studiowała filozofię na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, choć zaczynała edukację na politechnice: zajmowała ją wówczas telekomunikacja. - Zdecydowałam, że trzeba mi jakiegoś humanistycznego oddechu - wspominała prof. Skarga w wywiadzie udzielonym "Nowym Książkom". - Dzisiaj słowo "humanizm" jest niemodne. Ale czegoś takiego widocznie potrzebowałam. I właściwie dopiero wówczas, gdy zetknęłam się z "Krytyką czystego rozumu", z Kantem - to było dla mnie uderzenie piorunem - mówiła.

Łagr za Armię Krajową

W czasie II wojny była łączniczką AK. W 1944 r. została skazana na 11 lat łagru przez Rosjan. Po wyjściu z obozu otrzymała nakaz dożywotniego osiedlenia w kołchozie. Do Polski wróciła w dopiero w 1955 r.

Wielokrotnie zabierała głos w ważnych sprawach, była aktywna do końca, sporo publikowała, m.in. w "Znaku". Była jednym z ostatnich autorytetów moralnych. Nazywana była "pierwszą damą polskiej filozofii". Laudacje filozofów na cześć Barbary Skargi

Opublikowała m.in.: "Narodziny pozytywizmu polskiego 1831-1864" (1964), "Kłopoty intelektu. Między Comte'em a Bergsonem" (1975), "Przeszłość i interpretacje" (1987), "Ślad i obecność" (2002), "Kwintet metafizyczny" (2005), a także tom wspomnień "Po wyzwoleniu 1944-1956" (1985).

Profesor rezygnuje z honorów

W 1995 r. otrzymała Order Orła Białego, w latach 2001-05 była kanclerzem kapituły Orderu. Zrezygnowała z niej po wypowiedziach ówczesnego prezydenta-elekta Lecha Kaczyńskiego jeszcze z kampanii wyborczej. Mówił on: "Od prezydenta Kwaśniewskiego najwyższe odznaczenia, co niestety, tyczy się też Orderu Orła Białego, dostają ludzie zasłużeni. Są rzeczywiście zasłużeni - ale dla PRL".

Należała do wąskiego grona filozofów, którzy nie ulegają modom. Zawsze interesowała ją rzecz najbanalniejsza w świecie - człowiek, który żyje, myśli, cierpi. Jako filozof chciała wiedzieć, kim on jest.

Skarga poczuła się urażona tymi słowami i odeszła z kapituły. Czytaj więcej na Wyborcza.pl

Tragedia w Rudzie Śląskiej. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: ">Kliknij, by obejrzeć galerię