Prasa o tarczy: "Zdrada!" "Sprzedali nas!"

Dzisiejsza prasa komentuje wczorajszą decyzję USA o wycofaniu się z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. - "USA nas sprzedały i wbiły nam nóż w plecy" - grzmi Fakt. "Obama wywiązał się z obietnicy danej Rosjanom" - czytamy w "Polsce".
Raport Gazeta.pl - Obama rezygnuje z tarczy

Bulwarówki jak zawsze nie bawią się w polityczną poprawność. "Super Express" informację tym, że "Ameryka zdradziła Polskę" zamieszcza na dole pierwszej strony. Ważniejszym newsem jest jednak ślub Moniki Olejnik.

Nóż w plecy. Znowu

"Fakt" nie mia wątpliwości, co jest najważniejsze. Zamiast kolorowych fotek mamy czerwono-czarny napis w czarnej ramce. "Ależ byliśmy naiwni. Zdrada! USA sprzedały nas Rosji i wbiły nam nóż w plecy". "Fakt" pisze, że USA nie chcą drażnić Rosji i przewiduje, że Rosjanie i tak ich oszukają.

Strona i poetyka tekstu przypominają wydania gazeta po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku.

Gazeta grzmi, że dla USA obaliliśmy komunizm, walczyliśmy w Iraku, a nasi żołnierze przelewają krew w Afganistanie. Sprawę komentują też dla gazety m.in. Lech Kaczyński i Aleksander Kwaśniewski.

Wszystko wina Rosji

Obecny prezydent określa się jako wielki zwolennik instalacji tarczy w Polsce i winą za zaistniałą sytuację obarcza - a to zaskoczenie - polską dyplomację i administrację, które jego zdaniem nie były przekonane do tarczy. Kwaśniewski jest bardziej stonowany - jego zdaniem nie ma co rozdzierać szat, a wycofanie się z tarczy może mieć drugie dno. Może USA zależy na dobrych kontaktach z Rosją, by ułatwić wejście Gruzji i Ukrainy do NATO? - zastanawia się.

"Polska The Times" również nie ma wątpliwości, kto stoi za decyzją Baracka Obamy. "Tarczy NIET" grzmi na pierwszej stronie dziennik. Pisze, że Obama dotrzymał słowa danego Rosji o rewizji planów budowy tarczy i dowodzi to jasno potęgi Rosji oraz tego, że nadal Europę Środkowo-Wschodnią traktuje ona jako swoją strefę wpływów.

Wśród komentujących są Witold Waszczykowski ("To porażka rządów Tuska") i Radosław Sikorski ("Ameryka nas nie porzuca").

"Przecież to żadne zaskoczenie"

Jedynie "Gazeta Wyborcza" i "Dziennik Gazeta Prawna" starają się zachować spokój.

"GW" pisze, że decyzja nie jest zaskakująca - tarcza będzie, ale bez baz w Polsce i Czechach. Gazeta pisała już o tym pod koniec sierpnia. Bartosz Węglarczyk w analizie wyjaśnia, że decyzja Obamy nie zamyka nam drzwi do sojuszu z USA. Gazeta pisze też, że minister Sikorski zwrócił Amerykanom uwagę, że 17 września to wyjątkowo niefortunna data na ogłoszenie decyzji Białego Domu.

W "DGP" czytamy, że Polska nie jest odsunięta od nowego systemu obrony, ale i tak poniosła koszty polityczne samego planowania baz - ochłodziło to nasze stosunki z Rosją.