Amerykańscy kongresmeni naciskają na Polskę i Litwę ws. mienia ofiar Holocaustu

Grupa 25 amerykańskich kongresmenów wysłała list do przedstawicieli władz Polski i Litwy, w którym domagają się rozwiązania kwestii rekompensat za mienie zagrabione żydowskim właścicielom podczas II wojny światowej.
Robert Wexler, demokratyczny członek Izby Reprezentantów napisał list o premiera Donalda Tuska oraz jego litewskiego odpowiednika Andriusa Kibiliusa. Apeluje w nim, by rządy tych krajów przyjęły ustawę o rekompensatach za mienie zagrabione ofiarom Holocaustu. Pod listem podpisało się 24 amerykańskich kongresmenów.

Autor listu ma nadzieję, że jego apel przyniesie skutek w trakcie konferencji o mieniu zagrabionym Żydom w czasie II wojny światowej, która odbędzie się w Pradze w dniach 26 -30 czerwca.

- Mam nadzieję, ten problem zostanie rozwiązany jeszcze za życia ocalałych z Holocaustu. Praska konferencja będzie do tego dobrą okazją - twierdzi Wexler.

Kongresmen apeluje, by "sojusznicy Stanów Zjednoczonych uchwalili i wcielili w życie ustawę o sprawiedliwej i godnej rekompensacie za mienie ofiar nazizmu, zagrabione po wojnie przez komunistyczne rządy".

Wexler, kongresmen z Florydy oraz członek komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów będzie delegatem na praską konferencję.

Polska i Litwa to dwa europejskie kraje, które jako jedyne nie przyjęły ustawy o rekompensatach za mienie ofiar Holocaustu.