Iran: Policja zwróciła rodzinie ciało Nedy. Pogrzeb ma być "cichy"

Internauci informują, że ciało Nedy zostało już zwrócone rodzinie. Jej pogrzeb ma być jednak skromny, szybki i dyskretny.
Neda została zabita w sobotę, podczas ulicznej demonstracji w Teheranie. Jej tożsamość nie została jeszcze w 100 proc. potwierdzona.

Na jednej ze stron internetowych, na której relacjonowana jest sytuacja w Iranie, można przeczytać, że policja zwróciła już ciało Nedy rodzinie z poleceniem urządzenia bardzo cichego, skromnego i dysretnego pogrzebu.

Rozgłos wokół jej osoby nie jest na rękę władzom Iranu. Neda już stała się symbolem walki opozycji z prezydentem Mahmudem Ahmadineżadem. Jeden z użytkowników Twittera napisałem nawet, że to nowa irańska Joanna d'Arc.

W ciągu ponad doby Neda stała się jedną z osób najbardziej poszukiwanych w internecie. Na Twitterze jej imię jest już w popularnych tematach rozmów, obok hasła #IranElection. Jej profile pojawiają się na Facebooku, a w sieci strony o niej.

Prawdopodobnie nazywa się Neda Agha Soltan i miała 27 lat. Jej wiek nie jest jednak do końca potwierdzony. Pierwotnie podawano, że miała 16 lat. Na demonstracji stała z ojcem. Zabiła ją prawdopodobnie kula wystrzelona przez basidża.

W internecie pojawiły się także dwa listy irańskiej kobiety, która twierdzi, że jest siostrą Nedy. W piątek napisała, że w sobotę wybiera się na demonstrację, w czasie której może zginąć. Opisała swoje przygotowania i instrukcje, jakie zostawia na wypadek śmierci. W niedzielę napisała, że na demonstracji zginęła jej siostra.