16-letnia Neda męczennicą irańskiej rewolucji

"Spoczywaj w spokoju Neda. Świat płacze patrząc na Twoje ostatnie tchnienie, lecz nie zginęłaś na darmo. Pamiętamy o Tobie" - post o takim tytule ukazał się najpierw na Twitterze, potem jako wpis na nowoutworzonym profilu na Facebook'u. Chodzi o 16-letnią Nedę, która wczoraj zginęła od policyjnego strzału, podczas demonstracji opozycji w Teheranie, na którą przyszła z ojcem.

Sytuacja w Iranie na bieżąco. Alert24: Wasze relacje | Raport specjalny: najnowsze informacje | You Tube: nagrania wideo | Twitter: wpisy irańskich internautów | Flickr: zdjęcia z TeheranuPośród tysięcy zdjęć i filmów z sobotnich brutalnych starć z policją w Iranie, które trafiły do Internetu, to zdjęcie zakrwawionej, umierającej Nedy stało się najsłynniejsze. Została zamordowana w sobotę, gdy stała na chodniku, bezpośrednim strzałem w klatkę piersiową - donoszą Irańczycy przez internet.

Nagrania jej śmierci z dwóch telefonów komórkowych już trafiły do Internetu, gdzie obejrzało je kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Użytkownicy Facebooka zakładają fikcyjne profile, takie jak ten, aby upamiętnić jej śmierć.

Jeśli wierzyć informacjom internautów, zamieszczanym na różnych forach internetowych, Neda (której personalia też nie są znane, oprócz podawanego imienia, które nie sposób zweryfikować) została zastrzelona przez członka rządowej bojówki Basij, gdy przyszła z ojcem na demonstrację w Teheranie. W kilka godzin po jej śmierci temat o tym zdarzeniu na Twitterze stał się jednym z najczęściej czytanych i komentowanych w całym serwisie.

Większość z komentujących podkreśla, że jej śmierć - podobnie jak śmierć co najmniej kilkunastu innych zamordowanych osób - zmienia charakter protestów. "Tu już nie chodzi o wybory" - takie zdanie często można wyczytać w irańskim Internecie.