Irańskie MSW delegalizuje demonstracje

Irańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uznało zapowiedzianą na dziś demonstrację zwolenników Mir Husajna Musawiego za nielegalną - podało państwowe radio dziś rano. MSW zakazało demonstrowania w całym kraju.
- MSW podało w komunikacie, że nie wydano w dniu dzisiejszym ani jednej zgody na marsz. Odbycie się takowego będzie nielegalne - podało publicznie radio irańskie.

Jest to odniesienie do zaplanowanej na dziś demonstracji zwolenników Musawiego, przegranego kandydata w wyborach prezydenckich. Jego zwolennicy oskarżają władze o fałszerstwa wyborcze. Dzisiejsza demonstracja - według organizatorów - ma być największą spośród tych, które toczą się od dwóch dni w całym kraju.

Sam Mousawi ogłosił, że doszło do ogólnokrajowego fałszerstwa, a wiceprezydent USA Joe Biden uznał iż istnieją "poważne wątpliwości" odnośnie uczciwości wyborów.

Wczoraj, drugiego dnia protestów, w wielu miejscach kraju doszło do walk z policją. Ulice były pełne rozbitych butelek, cegieł, kamieni i ognisk rozpalonych przez demonstrujących. Zwolennicy Musawiego skandowali "śmierć dyktatorowi" odnosząc się do urzędującego prezydenta i zwycięzcy wyborów Mahmuda Ahmadinedżada.