Łowienie wyborców na nazwiska?

Kandydaci noszący nazwiska znanych polityków mogą być pewni, że dzięki nim zdobędą więcej głosów. I tak na Śląsku startuje Geringer de Oedenberg, ale nie Lidia, tylko Henryk, a na Pomorzu Marek Biernacki z PO. Ale to nie "ten" Marek Biernacki z PO.
Henryk Geringer de Oedenberg kandyduje do europarlamentu ze śląskiej listy PSL-u. Mimo kiepskiego miejsca na liście może zdobyć sporo głosów. Dlaczego? Bo jego była żona, znana eurodeputowana - nosząca takie samo nazwisko - stara się w tych wyborach o reelekcję, tylko że z innego okręgu. Część wyborców na pewno zasugeruje się znanym nazwiskiem i zagłosuje na niego.

Zbieżność nazwisk jest dobrym sposobem na zdobycie dodatkowych głosów i partie czasami takich sztuczek używają. W Łodzi z ostatniego miejsca Samoobrony startuje Bogusław Andrzej Olejniczak, a w Małopolsce z listy SLD - Robert Rokita. Obaj kandydują z okręgów wyborczych, z którymi byli związani Wojciech Olejniczak i Jan Rokita.

Krzysztof Jan Podkański startuje z listy Libertas na Kujawach. Z kolei znany europoseł Zdzisław Podkański jest "jedynką" partii Declana Ganleya na Lubelszczyźnie.

Jerzy Gosiewski startuje z listy PiS-u na Mazurach, a Jacek Kalinowski z listy PSL-u w Warszawie.

W specyficznej sytuacji jest Marek Biernacki, startujący z trzeciego miejsca listy PO na Pomorzu. Ten pomorski radny nazywa się tak samo jak znany poseł PO i b. minister spraw wewnętrznych, który na dodatek również pochodzi z tego województwa. Na karcie do głosowania nie sposób rozróżnić, który jest który.

Oddzielnym przypadkiem są kandydaci spokrewnieni ze sławnymi politykami. Dzięki temu na więcej głosów mogą liczyć dwaj śląscy kandydaci: Adam Gierek z SLD i Bronisław Jan Korfanty z PiS. Edward Gierek ojciec Adama i Wojciech Korfanty, brat dziadka Bronisława Jana - to postacie bardzo popularne na Śląsku.

Komentarze (1)
Łowienie wyborców na nazwiska?
Zaloguj się
  • arthurgordon

    Oceniono 2 razy 0

    Czyzby genetyka rozprzestrzenic sie miala w strazackich remizach i samopomocowych spolkach?Czyzbys pan, obywatelu Geringer zaciagnal sie do strazy ludowej,z braku pieniedzy po rozwodzie z ezeldowka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX