Wynagrodzenia w firmach wzros³y w kwietniu o 4,8 proc.

Przeciêtne wynagrodzenie w sektorze przedsiêbiorstw w kwietniu br. spad³o o 1,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesi±ca, a w ujêciu rocznym wzros³o o 4,8 proc. i wynios³o 3294,76 z³, poda³ we wtorkowym komunikacie G³ówny Urz±d Statystyczny (GUS).
Przeciêtne zatrudnienie w przedsiêbiorstwach w kwietniu 2009 roku spad³o w stosunku do poprzedniego miesi±ca o 0,3 proc., natomiast w ujêciu rocznym spad³o o 1,4 proc. i wynios³o 5308,8 tys. osób, poda³ GUS.

Ekonomi¶ci bankowi oczekiwali, ¿e przeciêtne miesiêczne wynagrodzenie w kwietniu wzros³o ¶rednio o 4,6 proc. w ujêciu rocznym.

Or³owski: pod koniec roku p³ace zaczn± spadaæ

Eksperci podkre¶laj± zgodnie, ¿e tempo wzrostu wynagrodzeñ jest coraz mniejsze. - Jeszcze rok temu p³ace ros³y w tempie dwucyfrowym. Opublikowane przez GUS dane to kontynuacja trendu i nale¿y siê spodziewaæ, ¿e bêdzie on kontynuowany. Wraz z rosn±cym bezrobociem i pogarszaj±cymi siê oczekiwaniami przedsiêbiorców nie nale¿y oczekiwaæ szybkiej poprawy - mówi prof. Krzysztof Rybiñski z SGH, by³y wiceprezes NBP. Jak dodaje, przedsiêbiorcy w najbli¿szym czasie mniej chêtnie bêd± zgadzali siê na podwy¿ki, a pracownikom ³atwiej bêdzie przychodzi³o zgadzanie siê na zmniejszanie wynagrodzeñ, byle tylko utrzymaæ swoje miejsca pracy.

- To nieco lepszy wynik od oczekiwañ, ale przy 4-proc. inflacji te dane oznaczaj±, ¿e nominalny i realny poziom p³ac coraz bardziej s³abnie - uwa¿a prof. Witold Or³owski, doradca Pricewaterhouse Coopers.

Jego zdaniem spowolnienie wzrostu p³ac jest powa¿nym argumentem za obni¿eniem stóp procentowych przez Radê Polityki Pieniê¿nej, nie s±dzi jednak, aby tak siê sta³o. - Rada widzi, ¿e gospodarka spowalnia, ale powa¿niejszym problemem jest wysoka inflacja - uwa¿a.

- Wydaje mi siê, ¿e RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian, a jej decyzje w kolejnych miesi±cach bêd± zale¿a³y od danych gospodarczych z Europy i Polski - mówi Rybiñski.

W danych GUS w oczy rzuca siê miesiêczny spadek poziomu wynagrodzenia w kwietniu o 1,1 proc. w stosunku do marca, jednak nie s± to dane zaskakuj±ce. - W niektórych sektorach gospodarki w marcu wyp³acano premie, przez co dane z tego miesi±ca w stosunku do kwietnia by³y znacznie lepsze - uwa¿a Karolina Sêdzimir, ekonomistka z banku PKO BP. Jak dodaje, ciekawe jest to, ¿e po raz pierwszy od dawna o 0,6 proc. spad³o tempo wzrostu p³ac w funduszu przedsiêbiorstw.

Zdaniem prof. Or³owskiego dynamika ¶redniego wynagrodzenia bêdzie spada³a w dalszym ci±gu. - Pod koniec roku mo¿emy siê spodziewaæ wzrostu bliskiego zeru, co mo¿e oznaczaæ realny spadek wynagrodzenia. Du¿o bêdzie zale¿a³o od tego, co bêdzie dzia³o siê w gospodarce - mówi Or³owski.

- Zagro¿enie na rynku pracy nie jest tak du¿e, aby prognozowaæ realny spadek wynagrodzenia. Uwa¿amy, ¿e do koñca roku dynamika wzrostu p³ac bêdzie dodatnia i w czwartym kwartale wyniesie 3-4 proc. W ca³ym roku nominalnie wynagrodzenia wzrosn± o 4,4 proc., a realnie o ok. 1,2 proc. - uwa¿a Sêdzimir.