"Oglądacie to, bo zostałem zamordowany"

Na kilka dni przed swoją śmiercią gwatemalski prawnik Rodrigo Rosenberg stworzył nagranie, na którym informuje: "oglądacie to, bo zostałem zamordowany. Odpowiedzialny za to jest prezydent Gwatemali Alvaro Colom". Rosenberg został zastrzelony 10 maja podczas przejażdżki rowerem.
Wideo trafiło do internetu w poniedziałek, dzień po śmierci Rosenberga w Guatemala City.

- Jeśli to oglądacie, to dlatego że zostałem zamordowany przez prezydenta Alvaro Colom, z pomocą Gustavo Alejosa (specjalny sekretarz prezydenta - przyp. red.) - mówi ubrany w garnitur Rodrigo Rosenberg, siedząc za biurkiem. Tego samego dnia wieczorem prezydent Colom wystąpił w orędziu do narodu zaprzeczając, że jest w jakikolwiek sposób powiązany z morderstwem prawnika.

- Kategorycznie odrzucamy oskarżenia o związek z tym morderstwem - powiedział Colom.

Na stworzonym kilka dni przed swoją śmiercią nagraniu Rosenberg informuje, że zginął ze względu na informacje, jakie zdobył o śmierci prominentnego biznesmena Khalila Musy i jego córki, którzy zostali zamordowani w kwietniu. Według Rosenberga za tę zbrodnię także odpowiada prezydent Alvaro Colom. W nagraniu prawnik informuje, że zginęli, bo odmówili uczestniczenia w korupcji, na co naciskał prezydent Colom.

Według Rosenberga, Musy miał otrzymać propozycję udziału w przedsięwzięciu, które ma wspomóc organizację ANACAFE, związek gwatemalskich producentów kawy. Musy sam był plantatorem kawy i dlatego zwróciły się do niego pewne osoby, powiązane z prezydentem. Zaangażowanie banku Banrural nie interesowało go. - Nie obchodzi mnie Banrural. Nie jestem tym zainteresowany. Ale chciałbym pomóc ANACAFE - mówił Musy Rosenbergowi w grudniu 2008 r.

W styczniu 2009 rozpoczęło się przygotowywanie spotkań, m.in. z prezydentem. Początkowo wspólnicy Musy nie chcieli, żeby on w nich uczestniczył. Biznesmen podchodził jednak do sprawy poważnie i to zaangażowanie prawdopodobnie go zgubiło. Układ chciał go potraktować jako figuranta w procesie prania brudnych pieniędzy.

Inetrnauci domagają się sprawiedliwości

Zabójstwo Rodrigo Rosenberga i korupcyjny spisek w Gwatemali nie zostałyby prawdopodobnie zauważone, poza lokalnymi mediami i specjalistami od spraw Ameryki Południowej, gdyby nie YouTube i Twitter.

List Rosenberga zza grobu pojawił się w serwisie YouTube 12 maja. Równolegle w Twitterze, społeczności mikroblogów, Jean Anleu, informatyk, zaczął nawoływać do bojkotu Banrural. To miała być pierwsza zmasowana akcja społecznego nieposłuszeństwa i sprzeciwu wobec korupcyjnego układu na szczytach władzy.

Anleu został aresztowany 14 maja pod zarzutem nawoływania do paniki finansowej, co jest w Gwatemali karane. Jego wpisy w sieci pozostały i temat podchwycili inni internauci. Nagranie Rosenberga obejrzało ponad 140 tys. osób, linki do mikrobloga aresztowanego Anleu zaczęto umieszczać w wielu miejscach, wraz z nawoływaniem do śledztwa.

ONZ ujawniła autora nagrania

ONZ-towska komisja ds. Gwatemali poinformowała, że wszczęto dochodzenie ws. zarzutów korupcyjnych i zabójstw, ale że będzie ono jedynie wsparciem dla śledztwa jakie rozpoczęła prokuratura w Gwatemali.

Już na pierwszym posiedzeniu Międzynarodowej Komisji Przeciwko Bezkarności w Gwatemali zgłosił się dziennikarz Mario David Garcia, który powiedział że jest autorem nagrania, które obejrzały na YouTube już setki tysięcy ludzi.

Rosenberg miał przedstawić dowody

Garcia, dziennikarz radiowy, powiedział że Rosenberg w poniedziałkowe popołudnie miał wystąpić w jego programie "Hablando Claro" (Mówić otwarcie) i ujawnić dowody ws. śmierci Khalila Musy. Potwierdza to także Mario Gonzalez, który zarządza majątkiem Musy po jego śmierci. - Otrzymywał wiele gróźb i wiedział, że zginie. Nie bał się jednak - mówił, że nie mógłby żyć z sobą, jeśli nie ujawni zdobytych dowodów - powiedział Gonzalez w rozmowie z hiszpańskojęzyczną CNN.

"To występek przeciwko demokracji, który prowadzi do chaosu"

- Morderstwo prawnika Rosenberga oraz nagranie i inne pisemne deklaracje powinny zostać sumiennie zbadane. Ponieważ morderstwo, jak i oskarżenia pod adresem rządu, są bardzo poważnymi przestępstwami, które karzemy surowo, ponieważ są występkiem przeciwko państwu prawa i demokracji. Rząd Gwatemali stanowczo odrzuca oskarżenia o jakikolwiek związek z śmiercią Rosenberga i potępia ten akt wrogości, który niektóre osoby próbują wykorzystać do stworzenia politycznej niestabilności, która prowadzi do chaosu - napisano w oświadczeniu gwatemalskiego rządu umieszczonym na jego stronie internetowej.

Od lat bez zmian

W ciągu ponad 20-letniej wojny domowej w Gwatemali, która zakończyła się w 1996 roku, zginęło ponad 200 tysięcy osób.

Gwatemala słynie z dziwnych powiązań rządów z przestępczością. Większość prezydentów kończyła kadencję, a następnie odpowiadała przed prokuratorami na zarzuty o korupcję. Colom wygrał wybory w listopadzie 2007 obiecując ukrócenie przestępczości i walkę z biedą: Gwatemala ma najniższą zbieralność podatków i najniższy budżet w całej Ameryce Łacińskiej. Od czasu objęcia fotela prezydenta przez Coloma sytuacja nie uległa poprawie.