Michnik fantastycznie wykorzystał "złoty róg"

Życzenia dla świętującej dziś 20-lecie Gazety Wyborczej zaczął naczelny "Polityki" nazywając ją "jedną z najlepszych gazet europejskich". Według Tomasza Lisa "GW" to "wielka gazeta", której " rola jest tym większa im więcej dzieje się z pozostałymi dwoma dziennikami, które zostały wzięte w jasyr przez prawicowe oszołomstwo". - Jestem dumny z kolegów z Wyborczej - dodał Jacek Żakowski.
- 20 lat to jest szczególny wiek, w którym poza radością przeżycia 20 lat trzeba też zmieniać wizje świata i modyfikować odpowiedzialność za ten świat. Choć ciągle jest wielka - takie życzenia "GW" składał w Poranku Radia TOK FM wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec.

Według publicysty tygodnika "Polityka" - Wiesława Władyki - "koledzy wykonali kawał roboty". - To trzeba powiedzieć, że już na progu stanęli przed takim ciężarem, przed taką odpowiedzialnością, że naprawdę możemy to dopiero docenić po 20 latach; ile się musieli nauczyć w ciągu kilku dni, tygodni, takiej dziennikarskiej roboty nowej odpowiedzialności, nowych słów, nowych pojęć, nowej Polski.

- Adam Michnik dostał rzeczywiście "złoty róg", ale fantastycznie to wykorzystał. Nie zmarnował tego daru - to ocena publicysty Tomasza Wołka.

"Od początku była czymś więcej niż tylko gazetą"

Dla redaktora naczelnego "Polityki" w tekście "Gazeta zwana wyborczą" nazywa "GW" "najważniejszy polski dziennik", który od początku był "czymś więcej niż tylko gazetą, opisywała nową rzeczywistość - tak, ale przede wszystkim ją tworzyła, uczestnicząc - z pasją i energią - w kolejnych wyborach Polaków. I nie chodzi tu tylko o wybory polityczne: zmiana ustroju, całej organizacji życia społecznego, prywatnego i publicznego, wymagała przecież podejmowania nieustannych wyborów - jak, z jakich materiałów i według jakiego projektu budować nowy polski dom".