"Rz": Rosną płace menedżerów

Ponad 1 mln zł zarobił średnio w 2008 roku prezes giełdowej spółki. To o ponad 20 proc. więcej niż w 2007 r. Statystyczny Polak na taką pensję musiałby pracować ok. 30 lat - informuje "Rrzeczpospolita".
Najlepiej opłacanym prezesem z GPW był Piotr Janeczek ze Stalproduktu. W 2008 r. zarobił 6,2 mln zł. W stosunku do ubiegłego roku jego zarobki wzrosły o 40 proc. Na dalszych miejscach znalazł się prezes BPH Józef Wancer, który z kasy spółki zainkasował 5,7 mln zł oraz Janusz Filipiak, szef krakowskiego ComArchu - 5 mln zł.

Lwią część zarobków prezesów giełdowych spółek stanowią premie za wyniki finansowe.

Spółki z GPW przeznaczają średnio na wynagrodzenia dla zarządów 2 proc. zysków, z czego ok. 6 proc. to uposażenia prezesów.

Jak wyliczyła "Rz", średnia pensja prezesów giełdowych spółek wzrosła w 2008 r. o 20 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W tym czasie zyski analizowanych firm spadły o jedną trzecią. Średni dochód szefa spółki w 2008 r. wyniósł 1 mln zł.

W tym samym czasie średnia pensja zatrudnianych pracowników wzrosła o 7 proc., a zarobki przeciętnego Polaka o 5,4 proc.