Wojciech Olejniczak, jedynka SLD w Warszawie

Wojciech Olejniczak startuje jako jedynka SLD w Warszawie. Ma to zakończyć okres dwuwładzy w Sojuszu i zwiększyć wynik tej partii.
Wojciech Olejniczak jest doktorem ekonomii. Ukończył studia w SGGW, gdzie w czasach studenckich zaangażował się w działalność studencką. Był m.in. przewodniczącym Parlamentu Studentów RP. Od 2001 roku jest posłem SLD.

Po wyjściu PSL z koalicji z SLD został ministrem rolnictwa. Na fali odnowy w Sojuszu wygrał wybory na przewodniczącego tej partii. Razem z Grzegorzem Napieralskim próbował odbudować wpływy i poparcie SLD. W 2006 roku był inicjatorem powstania LiD, a dwa lata później doprowadził do rozpadu tej koalicji.

O ile wynik wyborczy z 2005 roku był jego sukcesem, to ten z 2007 był uznawany za porażkę. W konsekwencji powstała przeciw niemu opozycja wewnątrzpartyjna i w czerwcu 2008 roku Olejniczak niespodziewanie stracił fotel przewodniczącego Sojuszu na rzecz Napieralskiego. Następnie przez prawie rok trwała między nimi nierozstrzygnięta walka o wpływy w partii.

Olejniczak - po wahaniach i namowach - postanowił kandydować w wyborach w okręgu warszawskim. Jego start ma zakończyć konflikt w Sojuszu oraz przyciągnąć dodatkowe głosy, gdyż Olejniczak jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków SLD. Według sondażu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej", może liczyć na 10 proc. poparcia. Może to jednak nie wystarczyć do zdobycia mandatu. 5 lat temu w Warszawie kandydatowi Sojuszu to się nie udało.