"GP": będą zmiany w odliczaniu VAT od zakupu aut i paliwa

Będą zmiany w odliczaniu podatku VAT od zakupu aut i paliwa - powiedział "Gazecie Prawnej" wiceminister finansów Maciej Grabowski. To skutek wyroku Europejskiego Trynału Sprawiedliwości w tak zwanej sprawie Magoora.
Według ETS wszelkie ograniczenia dotyczące odliczania podatku naliczonego z tytułu nabycia oraz użytkowania samochodów, jak również nabywanego do nich paliwa, są sprzeczne z prawem wspólnotowym.

Wiceminister Grabowski powiedział, że Ministerstwo Finansów pracuje teraz nad nowymi rozwiązaniami w tym zakresie, ale nie chciał zdradzić szczegółów.

Zapowiedział natomiast, że w tym roku podatnicy mogą liczyć na kolejne zmiany podatkowe. W Sejmie jest już nowelizacja ordynacji podatkowej i ustawy o opłacie skarbowej, która wprowadza uproszczenia w składaniu deklaracji podatkowych drogą elektroniczną.

Ministerstwo Finansów planuje także wprowadzenie nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień od stosowania kas fiskalnych dla poszczególnych grup podatników. Projekt rozporządzenia ma być gotowy na jesieni.