Macierewicz o swoim udziale w komisji: wzbudza wściekłość, że zniszczyłem postkomunę

- Rozumiem, że skala tego ataku jest wprost proporcjonalna do skali skuteczności mojego działania - mówił Antoni Macierewicz, odpowiadając na zarzut pozostałych partii, że nie nadaje się on do komisji ds. zbadania śmierci Krzysztofa Olewnika, bo nie posiada stosownego certyfikatu.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, gdy tylko Prawo i Sprawiedliwość do komisji zgłosiło kandydatury Macierewicza i Zbigniewa Wassermanna, powiedział że kandydatura tego pierwszego nie wchodzi w grę. Zdaniem marszałka Macierewicz nie posiada certyfikatu dostępu do informacji tajnych.
Macierewicz: Premier nie ulega naciskom | wideo


Dziś na konferencji prasowej poseł PiS odpowiadał mówiąc, że "przyjmuje tę wściekłość z radością, bo oznacza ona potwierdzenie słuszności moich działań". Jego zdaniem nikłe szanse na udział w komisji ds. śmierci Olewnika są próbą "odsunięcią od sprawy osoby posiadającej wiedzę i kompetencję" w tej materii.

- Głosowanie przeciwko mojej kandydaturze ściśle łączy się i jest konsekwencją całej serii działań, by sprawa śmierci i nieprawidłowości związanych ze sprawą śmierci pana Krzysztofa Olewnika nadal była nie dotykana. By ta sfera pozostała niewyjaśniona. By tę osobę, która ma w tej materii wiedzę i kompetencję odsunąć - tłumaczył dziś w Sejmie Antoni Macierewicz. Podkreślał też, że to nie on sam zgłosił się do komisji, a zgłosił go klub.

Nie posiada certyfikatu?

Wiadomo, że kandydatura ta nie ma szans na akceptację Sejmu, a Bronislaw Komorowski podkreśla, że Macierewicz nie ma certyfikatu dostępu do informacji tajnych.PiS zaprzecza. - Według mojej wiedzy, on nie jest pozbawiony certyfikatu - mówi Zbigniew Wassermann.Paweł Graś uważa jednak, że to właśnie marszałek ma ostatnie słowo jako zwierzchnik posła: - To on ma pełną wiedzę o tym, czy Macierewicz posiada certyfikat.

Komisja - według aktualnego parytetu - ma liczyć siedem osób. Nie znamy jeszcze oficjalnych kandydatur innych partii, ale PSL planował oddelegowanie do komisji Józefa Zycha, Lewica - Jolanty Szymanek-Deresz, Platforma - Marka Biernackiego, Pawła Olszewskiego i Grzegorza Karpińskiego,