Nowa usługa na Okęciu: Chcesz chronić bagaż? Zapłać 25 zł

Jeśli chcesz, aby twoje walizki dotarły na miejsce czyste i nieuszkodzone, na Okęciu możesz zamówić foliowanie bagażu. Warszawskie lotnisko uruchomiło nową usługę. Niestety, trzeba za nią zapłacić 25 zł za każdą, nadawaną przy odprawie walizkę.
Uszkodzenia bagażu, to sytuacja na którą często narzekają pasażerowie. Często zdarza się, że walizki, tuż przed załadowaniem do samolotu stoją w deszczu na płycie lotniska. Pakowane, a właściwie wrzucane przez bagażowych walizki wracają do pasażerów popękane lub otwarte. Lotnisko Okęcie wprowadziło więc usługę, która ma uchronić bagaż pasażerów przed podobnymi nieprzyjemnościami.

Aby bagaż dotarł na miejsce bez uszkodzeń od dziś na warszawskim lotnisku będzie można zamówić usługę foliowania. Jak zapewniają przedstawiciele lotniska można dzięki niemu zabezpieczyć także niestandardowe przesyłki, jak deski surfingowe czy kije golfowe. Niestety, za taka usługę trzeba zapłacić 25 zł. To cena ofoliowania jednej sztuki bagażu. Usługa jest dobrowolna i na życzenie pasażera.

Za folię jak za kawę

- To usługa dodatkowa, nie ma powodu, żeby była bezpłatna - tłumaczy Jakub Mielniczuk, rzecznik Okęcia. Pytany, dlaczego foliowanie nie jest wliczane do opłat lotniskowych odpowiada, że jest ono dobrowolne i wykonywane tylko na życzenie pasażera. - To tak, jakbyśmy do opłat lotniskowych wliczali wydatek na kawę - mówi.

Usługa foliowania jest dostępna na wielu lotniskach na świecie. Niestety, w większości wypadków jest płatna. Sprawdziliśmy: Na lotnisku Schiphol w Amsterdamie trzeba za nią zapłacić 7.50 euro (ok. 32 zł), na paryskim lotnisku Charles de Gaulle to wydatek 8 euro. W porównaniu z europejskimi lotniskami Okęcie proponuje więc dość konkurencyjne ceny.

"To zabezpieczenie przed kradzieżą"

Jak zapewnia rzecznik Okęcia nie chodzi tylko o ochronę przed zniszczeniami. Folia ma zabezpieczać walizki przez kradzieżą. - Pasażer, który miał ofoliowaną walizkę ma pewność, że ktoś nie próbował się do niej włamywać - tłumaczy rzecznik Okęcia.

Według niego w przypadku składania reklamacji pasażerowi łatwiej udowodnić, czy bagaż był otwierany. -Jeśli po odbiorze nie ma folii to dowód, że ktoś próbował się włamać do walizki - dodaje.

Okęcie zakupiło dwie maszyny foliujące. Obie są ustawione w hali odlotów nowego i starego terminala. Obsługują je pracownicy lotniska.