Założyciel Wikipedii proponuje zmiany. "To niewykonalne"

Jimmy Wales, amerykański biznesmen i założyciel Wikipedii, proponuje wprowadzenie zmian w edytowaniu internetowej encyklopedii - informuje BBC. Mają one zapobiec wpadkom, takim jak np. ogłoszenie śmierci dwóch senatorów, którzy zasłabli na lunchu inauguracyjnym Baracka Obamy. - To niewykonalne - argumentują przeciwnicy.
Zmiany?

Wales zaproponował, by wszystkie wpisy i zmiany dokonywane przez nowych lub nieznanych dotąd użytkowników anglojęzycznej wersji Wikipedii były sprawdzane przed publikacją. - Wypróbowalibyśmy to przez pewien czas - napisał podczas dyskusji na stronach Wikipedii.

Propozycja zmian pojawiła się po tym, jak dziennik "Washington Post" doniósł o kolejnej wpadce internetowej encyklopedii. Otóż po tym, jak amerykańscy senatorowie Edward Kennedy i Robert Byrd zasłabli podczas lunchu inauguracyjnego Baracka Obamy, w ich hasłach w Wikipedii pojawiły się poprawki. O Kennedy'm napisano: "był senatorem USA", opuścił Kapitol na wózku inwalidzkim, "krótko po tym zmarł". Internauci uśmiercili także wirtualnie senatora Byrda.

- Można w 100% zapobiec tworzeniu takich fałszywych informacji - napisał Wales. Jak podkreślił, system sprawdzania poprawek wprowadzanych przez nowych użytkowników sprawdza się w niemieckiej Wikipedii.

"To niewykonalne"

Jednak wielu twórców internetowej encyklopedii nie zgadza się z nowym pomysłem. - To niewykonalne, mamy za mało redaktorów - argumentują przeciwnicy pomysłu podczas dyskusji użytkowników encyklopedii. Ich zdaniem, może dojść do tego, że na publikację zmian trzeba będzie czekać dniami, a może nawet tygodniami. Poza tym oznaczałoby to zupełną zmianę koncepcji strony.

Wales zaproponował więc kompromis: niech przeciwnicy pomysłu w ciągu 7 dni zaproponowali inne rozwiązania, które pomogłoby zapobiec kompromitującym błędom.

Czy wszyskie zmiany w Wikipedii powinny być sprawdzane przed publikacją?