"Polska": Kryzys obniży ceny mebli, rtv i odzieży

- Zamierzasz wymienić meble lub sprzęt audiowizualny? Wszystko wskazuje, że na brak promocji i wyprzedaży nie będziesz w tym roku narzekał - pisze dziennik "Polska".
Zdaniem ekspertów 2009 r. przyniesie spadek cen wielu produktów. Zmniejszający się popyt na towary zmusi producentów i handlowców do obniżek. Spaść mogą ceny mebli, samochodów, telewizorów i komputerów. Być może obniżki nie ominą również obuwia i odzieży. - Wbrew pozorom, mimo że rosną ceny energii, a kursy walut utrzymują się na wysokim poziomie, ceny wielu produktów konsumpcyjnych, zwłaszcza tych, które nie są artykułami pierwszej potrzeby, mogą spaść - powiedział "Polsce" Piotr Bielski, analityk banku BZ WBK.

Po branży samochodowej, jako pierwszy do obniżek zmuszony był sektor meblarski. Krach budowlany na Zachodzie spowodował zmniejszenie eksportu. W listopadzie 2008 r. produkcja mebli drewnianych spadła o 5 proc. w stosunku do 2007 r., a mebli kuchennych - aż o 27 proc. Firmy już teraz kuszą wyprzedażami. W sieci Jysk komplet - stół i cztery krzesła przeceniono z 718 zł na 300 zł. W salonach Agata Meble obniżki sięgają 40 a niekiedy 60 proc.

Analitycy prognozują, że tanieć będą także inne produkty, które nie są artykułami pierwszej potrzeby. Z podobnych przyczyn - mniejszego popytu. Płace nie rosną już tak szybko, bezrobocie wzrasta, a Polacy oszczędzają i coraz ostrożniej wydają pieniądze.

Prawdopodobnie spadną też ceny sprzętu elektronicznego. Analityk banku BPS Krzysztof Wołowicz uważa, że obniżka w 2009 r. sięgnąć może 15 - 20 proc.