Fanfary dla Orkiestry najlepszej w świecie!

Globalny sukces. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy najlepszą marką na świecie wśród organizacji pożytku publicznego. A w Polsce absolutną królową marek wszelkich
Takie są wyniki uznanych międzynarodowych badań Brand Asset Valuator przeprowadzone w 50 krajach świata. Do sztabu Orkiestry przyszły faksem. - Myśleliśmy: dobra, może piąte miejsce. A tu szok. Jesteśmy najlepsi! - opowiada Jurek Owsiak.

Wyszło, że wśród wszystkich marek w Polsce (porównywano aż 1297, w tym tak rozpoznawalne jak Coca-Cola) najlepsza jest właśnie WOŚP. Na świecie zaś Orkiestra okazała się najlepsza w kategorii organizacji pożytku publicznego.

- W Polsce żadna marka nie może się równać z Orkiestrą. Jest świetnie rozpoznawalna i ciągle rośnie jej popularność - tłumaczy Marek Staniszewski z BAV Consulting, zespołu do przeprowadzenia badań.

Sprawdzano główne cechy marki: wyróżnialność, zapotrzebowanie na nią, szacunek wobec niej i wiedza o niej. Co ważne, WOŚP we wszystkim zdobyła praktycznie maksimum tego, co było do zdobycia.

- Orkiestrze w badaniu przypisano archetyp Wojownika. Charakteryzuje go silny charakter, dynamizm, odwaga, działanie, moc, zwyciężanie - dodaje Staniszewski. - To ciekawe, bo większość organizacji charytatywnych wpada w archetyp Strażnika, który kojarzony jest ze zorganizowaniem, systematycznością, mentorstwem.

- Nigdy nie przywiązywałem większej wagi do marki. Dopiero teraz to do mnie dochodzi. Ale Orkiestra to nie produkt Owsiaka, to produkt Polski - kwituje Owsiak. I dodaje: - To wszystko nic. Właśnie się dowiedziałem, że ktoś w Stanach przekazał na naszą aukcję obraz Salvadora Dali. Niesamowite.

Jutro 17. finał WOŚP. Orkiestra startuje w Szczecinie. O godz. 9 akcję rozpoczynają mieszkańcy z budzikami. Później Owsiak leci samolotem do Warszawy. Tu m.in. popędzi w biegu "Policz się z cukrzycą". Największa scena tego finału stanie pod Pałacem Kultury. Wielki granie będzie cały dzień, a o godz. 20 tradycyjnie wystrzeli światełko do nieba. Wolontariusze będą zbierać pieniądze na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Finał transmitują TVN i TVP 2. Ta ostatnia najpierw obcięła część czasu transmisji Orkiestry, a po medialnej burzy znów go przywróciła. - Jeżeli w telewizji publicznej jeszcze mają wątpliwości, ile Orkiestry pokazywać, niech spojrzą na wyniki międzynarodowych badań - mówi Owsiak.