CIA przekupywało Afgańczyków ... Viagrą

Agenci CIA przekupywali lokalnych afgańskich liderów tabletkami Viagry - informuje dziennik "Washington Post". Agenci chcieli w ten sposób zdobyć ich przychylność dla amerykańskich wojsk w Afganistanie i uzyskać informacje wywiadowcze.
Centralna Agencja Wywiadowcza proponuje "wszystko, co może pomóc zdobyć kontakty i wpłynąć na ludzi" - powiedział anonimowo amerykańskiemu dziennikowi jeden z agentów, który pracuje w Afganistanie.

CIA, która zawsze nagradzała swoich informatorów, zaczęła proponować coraz to bardziej niezwykłe prezenty jak scyzoryki, zabawki, przybory szkolne, wizy, opiekę zdrowotną, czy wreszcie Viagrę. Jak dodaje inny agent CIA, zdarza się, że lokalni dowódcy wojskowi są w podeszłym wieku, a Viagra pozwala im "potwierdzić ich autorytet".

"Washington Post" pisze też, że takie prezenty jak pieniądze, czy broń mogą powodować problemy: broń może wpaść w niepowołane ręce, a nagłe wzbogacenie się grozi zbytnim przyciągnięciem uwagi.

Jak donosi amerykańskiej gazecie jeden z agentów CIA, cztery opakowania Viagry zmieniły postawę jednego z afgańskich dowódców wojskowych. 60-latek, wcześniej raczej podejrzliwy wobec Amerykanów, "przyszedł się z nami (agentami CIA) zobaczyć cały rozpromieniony. Później mogliśmy robić, co tylko chcieliśmy w jego strefie".