Zdrojewski: Świątynia Opatrzności wypełnia lukę

Ministra kultury bardzo cieszy postęp na budowie Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie. Pochwalił abp. Kazimierza Nycza za umiejętne przekonywanie go do finansowania inwestycji.
Budowa Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie jest finansowana z datków wiernych i rządowej dotacji. Żeby sięgnąć po pieniądze z budżetu państwa archidiecezja warszawska zmieniła formułę inwestycji. Zamiast świątyni na Polach Wilanowskich powstaje Centrum, a w nim m.in. muzea Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

W poniedziałek budowę odwiedził minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Powstające muzea nazwał jednym z najważniejszych fragmentów pamięci historycznej. - Brak podobnego miejsca było dużą luką nie tylko w obszarze edukacji ale także budowania miejsc, które będą emanowały najlepszymi wzorcami - powiedział min. Zdrojewski.

Budowę Centrum Opatrzności postawił nawet wyżej, niż zainicjowane przez niego prace nad muzeum Józefa Piłsudskiego i muzeum II wojny światowej. Zażartował, że abp Kazimierz Nycz ma rewelacyjną umiejętność przekonywania ministerstwa do finansowania budowy.

W rozmowie z dziennikarzami metropolita warszawski wyraził nadzieję, że budowany w świątyni Panteon Sławnych Polaków stanie się Wawelem na XXI w i kolejne lata. Abp Nycz chciałby chować tam wybitnych obywateli. Już spoczywają tam szczątki ks. Jana Twardowskiego i ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego. Ten ostatni w betonowym podziemiu spoczywa wbrew swojej woli.

Spotkanie na budowie było też okazją do podsumowań. Abp Nycz powiedział, że mijający rok był dla Centrum Opatrzności bardzo korzystny. Na początku roku zmieniona została formuła działania instytucji. Oprócz rozdzielenia funkcji sakralnej i edukacyjnej w prace zaangażowali się świeccy specjaliści. Efektem nowego otwarcia były obchody pierwszego Dnia Dziękczynienia 1 czerwca tego roku. Z ogólnopolskiej zbiórki na konto budowy wpłynęło blisko 6 mln zł.

Metropolita warszawski już zapowiedział przyszłoroczne obchody nowego święta, które będzie obchodzone 7 czerwca 2009 r. Hierarcha ma nadzieję, że uda się je połączyć z obchodami innych ważnych rocznic, m.in. mszy papieskiej na pl. Piłsudskiego w 1979r. i odzyskania niepodległości.

Budowę Świątyni Opatrzności Bożej, zmienionej w 2008 r. na Centrum Opatrzności Bożej, zainicjował prymas Polski kard. Józef Glemp w 1998 r., jako realizację obietnicy Sejmu Czteroletniego. Prace budowlane kilka razy były zatrzymywane z powodu braku pieniędzy, ostatni raz pod koniec 2007 r.