"Rz": Spółki - matki nie wesprą polskich banków

- Działające w naszym kraju banki nie mają co liczyć na wsparcie kapitałowe od swoich spółek matek - pisze "Rzeczpospolita".
Obecnie współczynnik wypłacalności sektora bankowego wynosi 11 proc. Najniższy wskaźnik miał Kredyt Bank - 9,4 proc. Tylko dwa banki przekroczyły 12 proc. - Idealnym lekarstwem byłoby ich dokapitalizowanie, ale dziś kapitał jest na rynku finansowym najbardziej poszukiwanym dobrem, a ci, którzy go mają w Europie, nie chcą się nim dzielić - ocenia "Rzeczpospolita"

Zagraniczni inwestorzy nie powinni narzekać na brak kapitału, bo dostali rządowe pieniądze. Belgijski KBC - 3,5 mld euro, holenderski ING - 10 mld euro, a amerykański Citi skorzystał z 25 mld rządowej pomocy i wsparcia saudyjskiego księcia.

"Rz" ocenia, że niedobór kapitału w polskich bankach spowoduje ograniczenie akcji kredytowej i spowolnienie wzrostu. Prawdopodobna jest również decyzja o niewypłaceniu dywidendy akcjonariuszom w tym roku.

- O tym, jak banki się liczą z każdym euro i jak zależy im na pozytywnej ocenie inwestorów, świadczy chociażby sprzedaż AIG Banku w Polsce. Rok temu kolejka chętnych byłaby długa. Dziś na kupno AIG stać właściwie tylko PKO BP - powiedział "Rz" analityk dużego banku.