Nie daj się wrobić przez fałszywego policjanta

Od 1 stycznia 2009 roku obowiązuje nowy wzór policyjnych legitymacji. Są one plastikowe, mają wiele zabezpieczeń a swoimi wymiarami przypominają dowód osobisty. Od nowego roku muszą się nimi legitymować wszyscy funkcjonariusze polskiej policji. Ma inną? Znaczy, że nie jest policjantem.
Nowe legitymacje podobnie jak nowe dowody osobiste wykonane są z wielowarstwowego poliwęglanu. Dokument ma formę karty. Awers - orientację pionową. Tło legitymacji jest beżowo-niebieskie z widocznymi napisami "Policja". Blankiet na całej powierzchni jest pokryty tłoczeniami z napisem "Rzeczpospolita Polska" oraz wytłoczonym godłem państwowym.

Na samej górze umieszczono nazwę województwa, odpowiednią do miejsca pełnienia służby policjanta, z wyjątkiem Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i pozostałych szkół policyjnych, którym w legitymacjach wpisuje się nazwę właściwej jednostki organizacyjnej. Nazwa ta jest wygrawerowana laserowo w kolorze czarnym.

Poniżej tego napisu z lewej, górnej strony umieszczono wizerunek twarzy policjanta, zaś z prawej godło państwowe i niebieską gwiazdę - symbol formacji policyjnej.

Pod wizerunkiem funkcjonariusza znajdują się jego dane identyfikacyjne: indywidualny "numer identyfikacyjny", "imię", "nazwisko" i "stopień" policyjny, zaś pod znakiem gwiazdy umiejscowiono napis "ważna do", poniżej 31.12.2011. Wszystkie dane są w kolorze czarnym i nanoszone są metoda laserową.

W dolnej części blankietu znajduje się napis "Policja", wykonany farbą optycznie zmienną. Zmienia on swoją barwę w zależności od kąta patrzenia.Rewers legitymacji wykonany jest w orientacji poziomej, z beżowo-niebieskim tłem i widocznymi napisami "Policja". W lewej części tła umieszczono poziomo napis "Policja" w kolorze złotym

W lewej górnej części rewersu umiejscowiono numer legitymacji, zaś w prawej grawerowany jest laserowo wizerunek twarzy funkcjonariusza oraz litery RP.

W dolnej części legitymacji znajduje się obszar produkcyjnego kodu maszynowego.

Serwis policyjni.pl poleca: Tunel, zatoka i fotoradary - nowe znaki na drogach

Więcej o: