"Polska": Atom za weto

Dziennik "Polska" pisze, że ewentualna budowa elektrowni atomowych w Polsce jest ściśle związana z negocjacjami w sprawie ostatecznego kształtu pakietu klimatycznego. Polska od dawna grozi jego zawetowaniem.
Według gazety prezydent Francji - która jest wiodącym dostawcą energetyki nuklearnej - gotów jest do daleko idących ustępstw, by doprowadzić do przyjęcia unijnego pakietu. Nicolas Sarkozy ma przekonywać Niemców i Brytyjczyków do zgody na stworzenie funduszu solidarności, z którego Unia Europejska miałaby finansować modernizację środkowoeuropejskiej energetyki. Objęłoby to także budowę elektrowni atomowych w Polsce czy na przykład na Litwie.

Pomysł ten - według "Polski" - napotyka na opór ze strony Berlina. Niemcy, którzy są największym producentem CO2 w Unii, podobnie jak Polacy obawiają się, że pakiet wpędzi w kłopoty ich gospodarkę. Nie chcą też dokładać się do modernizowania polskich elektrowni. Jutro w tej sprawie kanclerz Angela Merkel przyjeżdża do Warszawy, by rozmawiać z Donaldem Tuskiem.

Gazeta dodaje, że premier potwierdził, iż Żarnowiec jest najpoważniejszą lokalizacją dla przyszłej polskiej elektrowni atomowej. Cały artykuł w dzienniku "Polska".