Spadła zdolność kredytowa Polaków

Kryzys wpływa na bankowe warunki udzielania kredytów. "Gazeta Prawna" sprawdziła, w której instytucji jest najłatwiej uzyskać pożyczkę.
Przeciętna polska rodzina, 4-osobowa, z miesięcznym dochodem 3,5 tys. zł (bez żadnych obciążeń), największy kredyt złotowy dostałaby dzisiaj w banku Pekao. Może tam pożyczyć 298 tys. zł. Bank ten tylko minimalnie zaostrzył zasady obliczania zdolności kredytowej przy kredytach złotowych.

Najwyższy kredyt we frankach można dostać w Eurobanku, około 203,1 tys. zł. Najbardziej restrykcyjny przy obliczaniu zdolności kredytowej jest natomiast mBank. Dotyczy to zarówno kredytów w polskiej, jak i szwajcarskiej walucie. mBank statystycznej rodzinie zaproponuje maksymalnie 145 tys. zł w wypadku kredytu złotowego i 120 tys. zł przy kredytach w CHF.

Jednak kredyt we frankach jest jednak coraz mniej dostępny. Z takiej usługi od grudnia zrezygnował między innymi BOŚ, w którym do tej pory można było uzyskać największą pożyczkę w szwajcarskiej walucie.

Gazeta przypomina, że w ostatnim roku średnia wartość środków dostępnych w bankach dla przeciętnej rodziny zmniejszyła się o 27 proc. w wypadku kredytów złotowych i aż o 42 proc. w wypadku pożyczki w szwajcarskiej walucie. Ubiegłoroczna zdolność kredytowa została by zachowana, jeśli zarobki przeciętnego Polaka wzrosły by o 1/3. Tymczasem według Głównego Urzędu Statystycznego w ostatnim roku nasze średnie zarobki zwiększyły się tylko o 9,8 proc., do 3241 zł.

Obecnie odsetek złych pożyczek ogółem jest rekordowo niski i wynosi tylko 4,4 proc. W wypadku kredytów mieszkaniowych ten odsetek jest jeszcze niższy. Polacy regularnie spłacają swoje kredyty.

"Ten spadek zdolności kredytowej przeciętnej rodziny nie wynika z naszej złośliwości, ale z gorszych oczekiwań dotyczących przyszłości. Sektor bankowy spodziewa się, że będzie gorzej, czyli że ludzie zaczną mieć problemy ze spłatą kredytów" - powiedział "GP" Mariusz Zygierewicz ze Związku Banków Polskich. Takie podejście bankowców sprawia, że banki wolą pożyczać tym, którzy zarabiają więcej, czyli dają większe gwarancje spłaty pożyczki.