Waluty podwójnie uderzą w wyniki banków

Nietrafione zaangażowanie przedsiębiorstw w opcje walutowe może pomniejszyć zyski banków o setki milionów złotych. Na ich wynikach odbije się również wycofanie się z kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich - pisze ?The Wall Street Journal?.
Nie wiadomo ile dokładnie stracą banki na kłopotach klientów. Marek Juraś z DM BZ WBK przewiduje na łamach "WSJP", że w tym kwartale wyniki branży wypracowującej w trzy miesiące około 4 mld zł mogą się skurczyć z tego powodu o kilka procent.

Gazeta przypomina: kilka miesięcy temu, gdy złoty był mocny, firmy zapewniały sobie sprzedaż określonej kwoty euro bankowi, np. po 3,50 zł, i jednocześnie zobowiązywała się, że jeśli kurs skoczy do 3,80 zł, to ona sprzeda bankowi kilka razy większą sumę euro, np. po 3,30 zł, czyli z dużą stratą. Firmy traktowały opcje nie tylko jako zabezpieczenie, ale również jako źródło zysków. Nie przewidziały osłabienia złotego.

Gazeta zwraca uwagę, że banki stracą również na wycofaniu z oferty kredytów we frankach. Z szacunków "WSJP" wynika, że od 12 mld zł kredytów udzielonej w walucie obcej w III kwartale banki zarabiały około 360 mln zł na samej różnicy kursowej.