Wałęsa: zachowanie prezydenta to ?głupota polityczna"

- To niepoważne zachowanie - powiedział Lech Wałęsa o podróży prezydenta Lecha Kaczyńskiego na granicę z Osetią Południową. Wczoraj w pobliżu konwoju wiozącego prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Micheila Saakaszwilego ktoś oddał strzały. Nikomu nic się nie stało.

Specjalny raport o strzałach w Gruzji- Ten incydent jest świadectwem głupoty politycznej - mówił Wałęsa.

Gruzja: Incydent z konwojem Kaczyńskiego | wideo


Zdaniem niektórych komentatorów, wyprawa polskiego prezydenta wraz z prezydentem Gruzji, w pobliże granicy z Osetią była prowokacją. Miała pokazać światu, jak Moskwa realizuje plan pokojowy o wycofaniu swoich wojsk z Gruzji. A raczej jak go nie realizuje.

Według Lecha Wałęsy wyjazd był politycznie i strategicznie bardzo źle rozegrany. Były prezydent jest przekonany, że prezydencka kolumna nie powinna wycofywać się po ostrzelaniu, lecz kontynuować podróż zaplanowaną trasą.

Wyjazd na granicę z Osetią Południową zaproponował Micheilowi Saakaszwilemu Lech Kaczyński . Chciał w strefie buforowej porozmawiać z uchodźcami i obejrzeć graniczne posterunki. Kolumna samochodów miała jechać z lotniska w Tbilisi do jednego z osiedli przy granicy z Osetią Płd. Po incydencie prezydenci wrócili bezpiecznie do Tbilisi.