Jaka Platforma? Pewna siebie!

Silne przywództwo Tuska, zgrana ekipa współpracowników, spokojna, rozsądna polityka i sprawna administracja - tak PO widzi rok swoich rządów. Nie ma tu miejsca na wewnętrzne rozgrywki, o których coraz głośniej w kuluarach i mediach.

Dzisiejsza "Gazeta Wyborcza" napisała , że Donald Tusk coraz bardziej obawia się rosnących wpływów Grzegorza Schetyny, który szykowany jest na jego następcę, jeśli ten zdecyduje się kandydować na prezydenta. Obaj uchodzili do tej pory za przyjaciół, więc ich "szorstka przyjaźń" mogłaby być dowodem na to, że PO wcale nie jest tak jednolita, na jaką się kreuje.

Dzisiejsza Rada Krajowa PO pokazała, że Donald Tusk jest niekwestionowanym - i jedynym - liderem, w którym inni działacze widzą ojca obecnego sukcesu Platformy. Jego przemówienie wszyscy działacze przyjęli oklaskami na stojąco. Na sali nie brakowało entuzjazmu i pewności siebie.

Nic dziwnego, skoro Platforma wciąż w sondażach ma ogromną przewagę nad pozostałymi partiami. Sam Donald Tusk jest politykiem, któremu ufa najwięcej Polaków i ma największe szanse na prezydenturę. Bardzo dobre oceny uzyskują także jego współpracownicy, zwłaszcza Radosław Sikorski i Grzegorz Schetyna. Obaj uchodzą za jednych z najlepszych ministrów obecnego rządu.

Do pełni szczęścia Platformy brakuje tylko jednego - własnego prezydenta. A politycy PO już dziś wierzą, że Tusk (lub inny kandydat PO) tego dokona.

PO to przede wszystkim nie-PiS

Co ciekawe, rządząca partia wciąż definiuje się w ostrej opozycji do PiS. - Warto nie naśladować PiS - mówił na Radzie Krajowej Bronisław Komorowski, według którego PiS próbuje wprowadzić anarchię w życie parlamentarne.

Donald Tusk przypomniał, że to Polacy rok temu postawili na Platformę, bo mieli już dość poprzedniej ekipy. - Wyobraźcie sobie, co by było, gdybyśmy nie wygrali wyborów i nie prowadzili kompetentnej polityki zagranicznej, a na naszym miejscu była niekompetentna, antyeuropejska koalicja Samoobrony, LPR-u i PiS-u - podkreślał premier.

Silne antypisowskie hasła są wciąż bardzo popularne w szeregach Platformy. Prym w tym wodzi Stefan Niesiołowski , który przy każdej okazji przypomina, że wszelkie zło pochodzi od PiS.

Jutro mija rok od powołania gabinetu Donalda Tuska. PO dokonała już swojego podsumowania. Zabrakło w niej jednak konstruktywnej samokrytyki.

Zuzanna Szybisty

Czytaj też:

Gracz Rządu: Jacek Rostowski

Partacz Rządu: Marek Sawicki

Więcej o: