Będzie decyzja w sprawie elektrowni atomowej

Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku rząd powinien podjąć decyzję o budowie elektrowni atomowej na Pomorzu - uważa marszałek województwa Jan Kozłowski. Jego zdaniem bez dodatkowych źródeł energii region może mieć kłopoty z pozyskiwaniem inwestorów.
Poranny gość Radia Gdańsk podkreślił, że decyzja o budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu nie zostanie podjęta bez konsultacji z lokalną społecznością. "Dziś to bez porównania bezpieczniejsza technologia niż dwadzieścia lat temu, gdy pierwszy raz rozpoczynano budowę w Żarnowcu"- uważa marszałek województwa pomorskiego. Jan Kozłowski podkreślił, że decyzja musi zapaść szybko, bo proces budowy elektrowni atomowej trwa około 15 lat i jest niezwykle kosztowny. Marszałek Kozłowski podkreślił, że Żarnowiec i województwo zyska na budowie elektrowni atomowej. Pojawią się nowi inwestorzy, którzy już teraz warunkują pozytywną decyzję lokalizacyjną dostępem do odpowiedniej ilości energii. Rząd może się również zgodzić na zrealizowanie postulowanego od lat przez lokalne władze przekopu z jeziora Żarnowieckiego do Bałtyku.

Budowę elektrowni atomowej w Żarnowcu przerwano w roku 1990-ym po protestach mieszkańców i ekologów. Brakowało też pieniędzy na kontynuowanie inwestycji. W ubiegłym tygodnie premier Donald Tusk powiedział, że rząd rozważa budowę dwóch elektrowni atomowych, jedna miałaby powstać na Pomorzu, druga na Podlasiu.