Karta w Radziejowie, pieniądze w Warnie

Uwaga przy bankomatach! 31-letnia mieszkanka Radziejowa odkryła, że na jej koncie brakuje prawie 5 tys. zł. W banku dowiedziała się, że pieniądze zostały wypłacone w... Bułgarii. To nie jedyny taki przypadek
Kobieta stratę zauważyła w poniedziałek. Przed wizytą u rodziców chciała wypłacić pieniądze z bankomatu, lecz karta nie zadziałała. Wstąpiła więc do banku, aby ją zareklamować i pobrać gotówkę, ale wtedy przeżyła szok. - Na początku listopada ktoś w Warnie wypłacił z pani konta, za pomocą karty, prawie 5 tys. zł - usłyszała od pracownika placówki.

- Jak to? Przecież nie ruszałam się z kraju! - dziwiła się radziejowianka. - Nie zgubiłam też karty i nikomu jej nie pożyczałam.

- 31-latka padła ofiarą skimmingu - tłumaczy Piotr Chrupek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie. - Kiedy po raz ostatni wypłacała gotówkę w bankomacie, złodzieje musieli skopiować dane z jej karty. To pierwszy taki przypadek w naszym regionie.

Do kradzieży doszło prawdopodobnie w Warszawie, bo tam ostatnio korzystała z "plastikowych pieniędzy". Kiedy chciała to zrobić w Radziejowie, jej karta straciła już swoje właściwości, co jest pierwszym symptomem skimmingu.

W podobnej sytuacji jest pan Paweł z Mazowsza, który napisał do nas na Alert24 - Zostałem okradziony w identyczny sposób w październiku. Skradziono mi prawie 3 tys. zł. Wypłata została dokonana również w Bułgarii (w Sofii). Złożyłem reklamację w banku i cały czas czekam na jej rozpatrzenie - żali się pan Paweł.

W jaki sposób przestępcy wykradają dane z kart? Montują na ich czytniku w bankomacie (to samo dotyczy czytników w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych itp.) specjalistyczne urządzenia do kopiowania informacji zapisanych na pasku magnetycznym, tzw. skimmery. Wyglądają jak nakładka i pozwalają przenieść skradzione dane na inną kartę, za pomocą której oczyszczają cudze konto. Potrzebny im jest jeszcze PIN - zdobywają go, montując przy bankomacie mikrokamery lub wykorzystując niezwykle cienkie nakładki na klawiaturę, które zapisują w pamięci kolejność wybieranych klawiszy. Na te elementy należy więc zwrócić szczególną uwagę przy wypłacaniu pieniędzy.

Uważnie obserwuj swoje konto. I Ty mogłeś paść ofiarą karcianych oszustów