Luter-Halloween 0:1

Protestancki Kościół w Niemczech obchodzi dziś Dzień Reformacji - jedno z najważniejszych świąt kościelnych w roku. W zdominowanych przez protestantów wschodnioniemieckich krajach związkowych (oprócz Berlina) jest to również dzień wolny od pracy. Młodzi wieczorem pójdą jednak do klubu na imprezy halloweenowe
Święto obchodzone jest na pamiątkę ogłoszenia przez Marcina Lutra 95 tez krytykujących Kościół rzymskokatolicki. Luter przybił je do drzwi świątyni w Wittenberdze 31 października 1517 r. Ten fakt uznaje się za początek odnowy Kościoła i wyodrębnienia protestantyzmu jako jednego z głównych nurtów chrześcijaństwa.

Jak co roku do Wittenbergi przyjadą dziś setki wiernych i turystów, którzy odwiedzą kościół znajdujący się obecnie na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W Halle zostanie natomiast otwarta wystawa archeologiczna poświęcona osobie Marcina Lutra.

W Niemczech obchodom święta towarzyszą okolicznościowe nabożeństwa. W landach, w których Dzień Reformacji jest normalnym dniem pracy, odbędą się one wieczorem. Msze święte najczęściej kończy napisany przez Lutra hymn "Warownym grodem jest nasz Bóg".

Pomimo wielowiekowej tradycji Dnia Reformacji, wzrastający wpływ kultury amerykańskiej sprawia, że większości Niemców, zwłaszcza młodych, 31 października kojarzy się jednak z obchodzonym również tego dnia świętem Halloween.