Więcej chętnych może otrzymać dopłatę do kredytu

Spadek cen nieruchomości i podwyższenie limitów pozwalających ubiegać się o dopłatę do kredytu mieszkaniowego zwiększy zainteresowanie rządowymi dopłatami do kredytów.. Jednak nadal spełnienie warunków jest trudne - pisze ?Gazeta prawna?.
O dopłatę może ubiegać się więcej osób, gdyż spadły ceny nieruchomości. Paweł Majtkowski z Expandera twierdzi, że w pojedynczych przypadkach mieszkanie z dopłatą do kredytu można kupić nawet w Warszawie.

Gazeta przypomina, że kredytów z dopłatami udzielają banki i SKOK-i, które podpisały umowę z BGK. Warunkiem otrzymania dopłaty jest zmieszczenie się w limicie określającym cenę metra kwadratowego na danym terenie. Wskaźnik podawany jest osobno dla miasta wojewódzkiego i reszty województwa. Mieszkanie nie może być też większe niż 75 m2, a budowany dom niż 175 m2. Dopłata dotyczy 50 metrów mieszkania i 70 metrów domu. Ubiegać się o nią mogą tylko małżonkowie lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Osoba ubiegająca się nie może być też właścicielem żadnej nieruchomości mieszkaniowej i nie mógł w przeszłości korzystać z dużej ulgi mieszkaniowej.

Gazeta zauważa, że limity określające cenę mieszkania zostały tak określone, że z dużych miast tylko ceny nieruchomości w Katowicach pozwalają na staranie się o taką dopłatę. W Warszawie oferty mieszkań, które mogłyby objąć dopłata stanowią tylko 3,2 proc. wszystkich ofert. Do tej pory z takiej możliwości skorzystało jedynie 8,3 tys. osób.