Szef URE potwierdza: prąd dwa razy droższy

Dziennik ?Polska The Times? pisze, że potwierdzają się najczarniejsze prognozy. W ciągu najbliższych czterech lat ceny prądu mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie - przyznał Mariusz Swora, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Podwyżki to efekt przestarzałej i niewydolnej sieci energetycznej w Polsce. Koncerny energetyczne będą musiały wydać 135 mld zł do 2030 roku na nowe elektrownie i sieci przesyłowe. Docelowo zapłacą za to klienci, a i tak pierwsze pozytywne efekty inwestycji odczujemy najwcześniej w 2015 roku - czytamy w dzienniku "Polska The Times". Fala podwyżek zacznie się już w styczniu przyszłego roku, gdy uwolniony zostanie rynek energii. Firmy będą mogły podnosić ceny bez konsultowania się z URE.

Z rządowych wyliczeń wynika, że po podwyżkach 1,5 miliona gospodarstw domowych może mieć problem z płaceniem rachunków. Na razie nie ma żadnego planu pomocy dla najbiedniejszych, których nie będzie stać na prąd. Standardowa pomoc socjalna nie wystarcza. Prezes URE proponuje, żeby na ten cel przeznaczyć część opłat koncesyjnych, które płacą firmy energetyczne.

Jedyne co może zrobic URE to lepiej uregulować rynek, czyli uniemożliwić zmowy cenowe i uprościć procedurę zmiany dostawcy prądu, co może zwiększyć konkurencję na rynku.

dane gospodarcze i ciekawostki na Twoją stronę! Ściągnij nasz gadżet