Przez taniejące mieszkania wzrosną ceny kredytów

Koniec z tanimi kredytami na zakup mieszkania czy domu. Banki coraz bardziej obawiają się o pożyczane pieniądze. Chcą je ubezpieczać, a koszty ubezpieczeń przerzucać na barki klientów - pisze ?Polska. Dziennik Zachodni?
Porównaj oferty kredytów w naszym Centrum Finansowym

Wzrost cen nieruchomości przechodzi już do historii. Według cytowanego przez gazetę Huberta Pałgana odpowiedzialnego za ofertę kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych w Multibanku prawdziwe obniżki jeszcze przed nami. Prognozuje on, że spadki mogą sięgnąć 15-20 proc., a ponadprzeciętnie spadną ceny wielkiej płyty.

Jednak jak zaznacza "Dziennik Zachodni" to z jednej strony to dobra wiadomość dla tych, którzy planują zakup mieszkania, ale zła dla tych którzy chcą na ten cel zaciągnąć kredyt. Teraz mogą zapłacić nie tylko za sam kredyt, ale i za jego ubezpieczenie. Zdaniem dziennika ubezpieczenia od utraty wartości nieruchomości dotkną przede wszystkim tych, którzy kupują mieszkanie lub dom w całości za pożyczone od banku pieniądze, a nawet biorą kredyt przekraczający 100 proc. wartości nieruchomości.

Powodem wprowadzenia ubezpieczeń jest - jak pisze gazeta - to, że banki nie chcą bowiem bezczynnie patrzeć jak topnieje wartość nieruchomości, na które udzieliły kredytów hipotecznych. Niektóre jak na przykład Multibank już jakiegoś czasu ma ubezpieczenie brakującego wkładu i ubezpiecza część kredytu wykraczającą poza 80 proc. wartości kredytowanej nieruchomości.

Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet

Zobacz co piszą polskie media