Ustawę o mediach publicznych pisze prawnik Murdocha

Robert Kroplewski, członek zespołu pracującego nad ustawą o mediach publicznych, jest jednocześnie prawnikiem telewizji Puls, w której udziały ma koncern Ruperta Murdocha (News Corporation).
Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.Kroplewski powiedział "Presserwisowi", że nie widzi w tym konfliktu interesów. - Jeśli do niego dojdzie, wyłączę się - zapewnia. - Jestem tu sędzią we własnej sprawie, ale to zgodne z naszą etyką zawodową - dodaje. Jako prawnik Pulsu Robert Kroplewski zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi z cyfryzacją.

- Mógłbym się wycofać z pracy nad ustawą w tym obszarze, ale tylko jeśli nałożyłyby się interesy Pulsu i TVP - zastrzega. Innym nadawcom nie podoba się jednak, że do prac nad ustawą zaproszono tylko przedstawiciela Pulsu.

- W zespole powinni być reprezentowani albo wszyscy uczestnicy rynku, albo żaden - mówi Józef Birka, członek rady nadzorczej Telewizji Polsat SA. Tego samego zdania jest TVN SA.

- Nie ma nic zdrożnego w konsultacjach, ale pod warunkiem równego traktowania wszystkich podmiotów. Inaczej to gra nie fair - mówi rzecznik spółki Karol Smoląg. Kierujący zespołem Tadeusz Kowalski (jest m.in. członkiem rady programowej TVP) nie wiedział o związkach Kroplewskiego z Pulsem.

- Ale to i tak bez znaczenia. Praca zespołu ma charakter koncepcyjny, nie podejmujemy decyzji. Dla nas cenne jest to, że pan Kroplewski doskonale zna materię ustawową dotyczącą mediów - mówi. Wiedzę Roberta Kroplewskiego w tej mierze ceni także Telewizja Polska SA. "Presserwis" dotarł do ekspertyzy, którą Kroplewski przygotował dla TVP w ub.r. Dotyczyła zbiorów programowych sprzed 1993 roku, którymi TVP zarządza, choć jej prawa do nich są sporne (kwestionują je np. telewizje komercyjne).

Oprócz analizy stanu prawnego Kroplewski opracował kilka wariantów zmian w prawie mających zapewnić TVP własność archiwów. Zaproponował m.in. ustawowe uwłaszczenie nadawcy publicznego lub - prostsze do przeprowadzenia - wniesienie zbiorów przez Skarb Państwa do spółki jako aport. Czy teraz będzie się starał wprowadzić te zmiany?

- Na razie nie ma takiej potrzeby - odpowiada Kroplewski.

Zespół szykujący projekt ustawy o mediach publicznych powstał w czerwcu przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo podało wówczas tylko, że Kroplewski jest radcą prawnym i byłym dyrektorem departamentu prawnego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (2004-2006). O Pulsie nie wspomniano, choć Kroplewski zapewnia, że poinformował ministerstwo o wszystkich projektach, w które jest zaangażowany.

Pytana o sprawę rzeczniczka ministerstwa Iwona Radziszewska wyjaśnia: - Robert Kroplewski jest świetnym specjalistą, a rynek fachowców w tej dziedzinie jest wąski. O jego udziale w zespole zdecydowała jego praca w Krajowej Radzie i kompetencje. Ponadto kluczowymi postaciami tego zespołu są profesorzy Kowalski i Jędrzejewski, a wszystkie prace przebiegają pod czujnym okiem ministra.

Zobacz co piszą polskie media