Rusza Roland Garros. Nadal znów królem? Kto nową królową?

Rafael Nadal znów wydaje się murowanym faworytem do zwycięstwa w Paryżu. U kobiet na pewno będziemy mieć nową królową, bo Justine Henin, która wygrała cztery razy w ostatnich pięciu latach, zakończyła karierę - pisze z Paryża wysłannik Sport.pl Jakub Ciastoń.
Powiedz nam, dlaczego tym razem ma być inaczej? - pytali dziennikarze Rogera Federera w przeddzień startu Rolanda Garrosa. - Zrobię, co będę mógł, żeby wygrać. Dla mnie sezon tak naprawdę zaczyna się teraz. Wszystko, co było, nie miało znaczenia. Chcę po raz pierwszy wygrać Rolanda Garrosa, po raz szósty Wimbledon i zdobyć olimpijskie złoto. Przynajmniej spróbuję - odpowiedział rozstawiony z jedynką Szwajcar, ale w jego głosie trudno było wyczuć pewność siebie.

Federer startuje w Paryżu po raz dziesiąty, ale na razie nic nie wskazuje na to, by miał przełamać francuską klątwę, która nie pozwoliła zwyciężyć tu wielu znakomitym tenisistom, by wspomnieć tylko Pete'a Samprasa. - Czerwona mączka to inny świat. Możesz atakować, możesz być silny i dokładny, ale i tak przegrasz - mówi Amerykanin Michael Chang, sensacyjny zwycięzca z 1989 r. - Czerwona mączka uczy cierpliwości. Trzeba być cierpliwym na korcie, bo piłki latają tu wolniej, ale też cierpliwie czekać na swoją kolej - dodaje Chang.

Federer na razie cierpliwości nie stracił i szuka sposobu, by jakoś sobie pomóc. Od kilku tygodni pomaga mu hiszpański trener José Higueras, który przed laty doprowadził do tytułów w Paryżu właśnie Changa i dwukrotnie Jima Couriera. Ich nauczył cierpliwości. Czy tak będzie też z Federerem?

Murowanym faworytem wydaje się Nadal, który jeszcze nigdy nie przegrał w Paryżu meczu (21 spotkań, 21 zwycięstw), a tylko kilka razy stracił w ogóle seta. - Jeśli ktoś może pokonać Nadala, to chyba tylko on sam. Jeśli nie przytrafi mu się kontuzja, wygra po raz czwarty - przewiduje więc większość ekspertów. Cztery razy z rzędu w Paryżu wygrał po raz ostatni (i jedyny w erze open) Bjoern Borg. Nadal powoli zaczyna być zresztą porównywany do legendarnego Szweda, ale odrzuca te porównania. - Borg wygrał w Paryżu w sumie sześć razy. Ja trzy. Wygrał też pięć Wimbledonów. Ja ani jednego. Nie ma czego porównywać - powiedział rozdrażniony Nadal.

Francuskie, ale też brytyjskie gazety słusznie podkreślają, że w męskim tenisie skończył się czas dwugłowego smoka, a zaczął się czas trójgłowej hydry. Tą trzecią siłą jest Novak Djoković, zwycięzca Australian Open, który mówi otwarcie, że jego celem jest detronizacja Federera i Nadala. Przed losowaniem w Paryżu typowano nawet, że Djoković może zagrać w finale, o ile znajdzie się w połówce Federera. Ale stało się inaczej i Djoković, by dojść na sam szczyt, będzie musiał pokonać w półfinale Nadala, co wydaje się jednak mało prawdopodobne.

Jeśli więc nie zdarzy się trzęsienie ziemi, będziemy pewnie mieli na tronie w Paryżu starego króla. Co innego z królową, bo po zakończeniu kariery przez Justine Henin nie widać następczyni. Zeszłoroczna finalistka Ana Ivanović wydawałaby się naturalną sukcesorką, ale Serbka jest w znacznie słabszej formie niż rok temu (to powszechna opinia). Sytuacja jest na tyle dziwaczna, że za główne faworytki uważane są Serena Williams i Maria Szarapowa, które nigdy nie pałały nadzwyczajną miłością do paryskiej mączki. Jest więc bezkrólewie. Czy jakoś będzie je potrafiła wykorzystać Agnieszka Radwańska?

OSTATNI TRIUMFATORZY

Kobiety

2007 J. Henin (Belgia)

2006 J. Henin (Belgia)

2005 J. Henin (Belgia)

2004 A. Myskina (Rosja)

2003 J. Henin (Belgia)

Mężczyźni

2007 R. Nadal (Hiszpania)

2006 R. Nadal (Hiszpania)

2005 R. Nadal (Hiszpania)

2004 G. Gaudio (Argentyna)

2003 J. C. Ferrero (Hiszpania)

BUKMACHERZY TYPUJĄ ZWYCIĘZCÓW

Kobiety

S. Williams 3,5
M. Szarapowa 6,0
A. Ivanović 6,5
J. Janković 7,0
S. Kuzniecowa 13,0
....

A. Radwańska 40,0*
* Radwańska jest typowana do zwycięstwa jako 14. tenisistka, zgodnie ze swoim rozstawieniem. W zeszłym tygodniu była 18. Niżej oceniane są szanse Hantuchovej, Mauresmo, Golovin i Schnyder.

Mężczyźni

R. Nadal 1,72
R. Federer 4,00
N. Djoković 5,00
N. Dawidienko 26,00

D. Nalbandian 26,00
D. Ferrer 26,00
S. Wawrinka 34,00
źródło: Easyodds.com

PULA NAGRÓD

Całkowita: 15,5 mln euro

Zwycięzcy singla: 1 mln euro

Finaliści: 530 tys. euro

Półfinaliści: 265 tys. euro

...

II runda: 23,7 tys. euro

I runda: 14,3 tys. euro

REKORDY FRENCH OPEN*

Kobiety

Najwięcej zwycięstw w singlu: Chris Evert (7), Steffi Graf (6).

Z rzędu: Justine Henin (3), Monica Seles (3),

Najmłodsza: Seles (16 lat i 6 mies.)

Bez straty seta: 13 razy, ostatnio Henin (2006, 2007)

Nierozstawiona: w erze open nie było

Najdłuższy mecz: 4 godz. 7 min (Buisson - Van Lottum, 1995)

Mężczyźni

Najwięcej zwycięstw w singlu: Bjoern Borg (6), Mats Wilander, Ivan Lendl, Gustavo Kuerten, Rafael Nadal (3).

Z rzędu: Borg (4), Nadal (3).

Najmłodszy: Michael Chang (17 lat i 3 mies)

Bez straty seta: Ilie Nastase (1973), Borg (1978, 1980)

Nierozstawiony: Wilander (1982), Kuerten (1997), Gaston Gaudio (2004)

Najdłuższy mecz: 6 godz. 33 min (Santoro - Clement, 2004)

* - po 1968 r., gdy tenis stał się zawodowym sportemLiczba French Open

6

lat zajęło Justine Henin wygranie seniorskiego Rolanda Garrosa po triumfie wśród juniorek (1997-2003). Agnieszka Radwańska wygrała juniorski French Open w 2006 r. Czy to znaczy, że w 2012 r., w trakcie rozgrywanych w Polsce piłkarskich mistrzostw Europy, pójdzie w ślady Belgijki?