Arcybiskup Życiński: Brońmy Lecha Wałęsy

Metropolita lubelski, Józef Życinski, dziękuje ludziom broniącym Wałęsy przed pomówieniami. Jednocześnie przypomina, że pogrzeb nie jest miejscem manifestacji poglądów politycznych.
W cotygodniowej audycji "Pasterski kwadrans" arcybiskup złożył wyrazy szacunku dla polskich intelektualistów, którzy wyrazili solidarność z Lechem Wałęsą. Ma to związek z pojawiającymi się w prasie komentarzami, dotyczącymi wydania książki o byłym prezydencie. Takie niepochlebne komentarze nazwał wprost "pomówieniami".

- Niektórzy mówili, że powinno się zachować milczenie, bo prawda obroni się sama - powiedział arcybiskup. Jak stwierdził prawda może nie być na tyle silna, aby sama poradziła sobie z natłokiem krytyki. - W Wielki Piątek Chrystus nie bronił się, tylko został skazany. Zachowanie milczenia jest gestem Piłata, a to jest obce kulturze chrześcijańskiej - przestrzega arcybiskup Życiński.

Uważa także, że nieprzypadkowy jest termin planowanej publikacji. w tym roku przypada 25 rocznica przyznania byłemu prezydentowi nagrody Nobla. - Nie wolno nam deptać polskiej historii w imię zapisków funkcjonariuszy SB - przestrzegł arcybiskup.

Podczas audycji metropolita podziękował również uczestnikom pogrzebu o. Mieczysława Krąpca, wieloletniego rektora KUL. Jednak stwierdził, że niektóre osoby biorące udział w uroczystości nie rozumieją chrześcijańskiej jedności podczas nabożeństwa. - Zmartwiłem się, jak zobaczyłem niewielkie grupki unoszące transparenty z napisem "suwerenność narodu" czy "prawdziwi Polacy". Na pogrzebie obowiązują pewne zasady. My chrześcijanie koncentrujemy się na modlitwie. Jeśli ktoś chciałby zareklamować swoją partie, czy poglądy polityczne to jest to autoreklama - powiedział metropolita na antenie Radia Er. - Ci, którzy bezmyślnie usiłowali wykorzystać pogrzeb do reklamy niektórych środowisk, widzą niestosowność takich zachowań - powiedział metropolita.

Oświadczenie dwudziestu czterech intelektualistów popierających Pana Prezydenta Lecha Wałęsę: www.walesa.org.pl/apelpodpisy.html