"P": Fundusze emerytalne skupują akcje sprzedawane przez TFI

W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku otwarte fundusze emerytalne (OFE) zainwestowały na giełdzie prawie 3,9 mld zł. Według "Parkietu" oznacza to, że skupiły one praktycznie wszystkie akcje, które sprzedały fundusze inwestycyjne (TFI).
Zobacz ofertę funduszy inwestycyjnych w naszym Centrum Finansowym

Z szacunków Domu Maklerskiego BZ WBK wynika, że w kwietniu TFI sprzedały akcje za około 335 mln zł. Papiery te mogły trafić do OFE, gdyż te na zakupy wydały 695 mln zł. Według cytowanego przez gazetę Marka Jurasia, autora szacunków można powiedzieć, że "OFE odbierają akcje od TFI".

Juraś dodaje też, że o ile duże fundusze emerytalne koncentrują się na akcjach największych firm, więc pewnie nie kupowały akcji sprzedawanych przez fundusze małych i średnich spółek, o tyle te mniejsze mają już inny portfel inwestycyjny. Kupują walory wchodzące w skład WIG.

"Parkiet" sugeruje również, że jeśli taka sytuacja (OFE kupują więcej niż TFI - przyp. red.) się utrzyma, to "emeryci" mogą wrócić na pozycje lidera rankingu największych krajowych inwestorów instytucjonalnych. Więcej w "Parkiecie".