Sesja pod znakiem niższych cen i wyższych obrotów

Na dzisiejszej sesji notujemy duży obrót, co jest związane z publikacją wyników kwartalnych dużej ilości spółek. Przed pierwszą połową sesji na GPW mieliśmy już prawie 0,8 miliarda złotych obrotu, przy czym tylko akcje PKOBP przodują pod względem płynności ze wskazaniem ponad 143 miliony złotych.
Przeczytaj blog giełdowy Marcina Markowskiego

Pozostałe blue chipy i reszta spółek wypracowują pozostałą cześć sumarycznej wartości obrotu, na którą po równo przypadają spółki zwyżkujące i zniżkujące. Równolegle najsłabszym indeksem jest mWIG40 ze wskazaniem -1,3 procent, najmocniejszym z kolei WIG20, który notuje stratę tylko -0,6 procent. Tylko 23 procent notowanych spółek pokazuje kolor zielony.

Dzisiaj jest bardzo pracowity dzień nie tylko dla codziennych praktyków rynku kapitałowego, ale dla każdego inwestora, który pielęgnuje przynajmniej okresowo składowe swojego portfela. Wysyp osiągnięć spółek za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku jest jak zwykle lawinowy. Spróbujmy wychwycić przynajmniej niektóre spółki, na które należałoby zwrócić uwagę.

Zacznijmy może od największych spółek. Asseco Poland pochwaliła się aż 51 milionami złotych zysku netto, co oznacza wzrost o prawie 109 procent licząc rok do roku. Wynik przerósł także znacząco oczekiwania analityków, którzy spodziewali się 33-40 milionów złotych. Tymczasem kurs spółki notował po godzinie 13:00 ponad 1 procentowy wzrost.

PKN Orlen pokazał ponad 626 milionów złotych zysku, co oznacza, że wobec wartości pokazanej 12 miesięcy temu na poziomie nieco ponad 49 milinów złotych, przekłada się na wzrost prawie 1173 procent. Wynik znalazł się w wyższej średniej rynkowej, która wskazywała maksimum na poziomie 763 miliony złotych. Kurs spółki nie reagował na publikację, co można było przewidzieć, gdyż jako blue chip, który waży znacząco w składzie WIG20, jest pod ścisłą obserwacją uczestników rynku, w tym największych akcjonariuszy, czyli zarządzających funduszami.