EBI: U nas są pieniądze na energetykę

Europejski Bank Inwestycyjny od początku lat 90. pożyczył w Polsce ponad 15 mld euro. Teraz oferuje pomoc w unowocześnianiu elektrowni i wspiera rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego.
Bank, którego współwłaścicielami są wszystkie unijne kraje, to finansowe ramię UE. Finansuje m.in. projekty infrastrukturalne, innowacyjne, środowiskowe czy takie, które mają na celu wyrównywanie poziomu rozwoju różnych regionów.

EBI zamierza rozwijać swoją działalność w Polsce. - Widzę duże możliwości współpracy w sektorze energetycznym. Bez zmian w energetyce Polsce nie uda się zrealizować unijnych wymogów dotyczących redukcji emisji CO2 - mówiła wczoraj w Warszawie wiceprezydent Europejskiego Banku Inwestycyjnego Marta Gajęcka. Jej zdaniem to właśnie EBI mógłby pomóc przy unowocześnianiu polskich elektrowni.

Bank chce też się włączyć w rozwój systemu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), czyli wspólnej realizacji np. inwestycji przez stronę prywatną i rządową lub samorządową. - Mamy w tym duże doświadczenie. Moglibyśmy pomóc Polsce wypracować lepsze prawo - stwierdziła Gajęcka. Poprzedni rząd PiS nieufnie patrzył na partnerstwo, rząd PO-PSL deklaruje, że to podejście zmieni.

EBI bezpośrednio udziela pożyczek przekraczających 25 mln euro, finansuje z reguły do 50 proc. wartości projektu. Kredytów udziela nawet na 30 lat z bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem (nie jest nastawiony na zysk).

W Polsce aktywnie działa od 1990 r. - Na początku udzielaliśmy głównie kredytów rządowych, teraz finansowanych jest coraz więcej przedsięwzięć małych i średnich przedsiębiorstw - poinformowała Gajęcka.

W zeszłym roku EBI podpisał w Polsce umowy warte prawie 2,3 mld euro. Zastrzyk w wysokości 300 mln euro dostał m.in. Krajowy Fundusz Drogowy, tej samej wysokości pożyczkę otrzymał PKN Orlen na rozbudowę fabryki chemikaliów, 160 mln euro przeznaczono na budowę odcinka drogi ekspresowej pomiędzy Katowicami i Gliwicami. Pożyczki dostało też kilka funduszy, które będą pośrednikami w finansowaniu projektów realizowanych przez małe i średnie firmy.