Brytyjskie Herkulesy to latający złom

Stan brytyjskich samolotów transportowych, zaopatrujących oddziały w Iraku i Afganistanie, jest katastrofalny. Brytyjskie lotnictwo wojskowe RAF opracowało raport w tej sprawie. Ostatnio wycofano do przeglądu pięć samolotów typu Hercules.
Raport stwierdza, że w pięciu maszynach transportowych Hercules C-130 zauważono rysy na skrzydłach. 5 innych jest tak starych, że zostaną wkrótce wycofane ze służby.

W ciągu trzech minionych lat dwa dalsze wjechały na miny na lotniskach w Iraku i Afganistanie, a trzeci został zestrzelony przez irackich powstańców.

Raport ostrzega, że wobec takiego ubytku Herculesów trzeba będzie odwołać albo bardzo ograniczyć inne brytyjskie misje wojskowe i ćwiczenia.

Maszyny typu Hercules C-130 wprowadzono do służby w latach 60-ych. Są one w stanie przewozić 130 żołnierzy, albo ponad 20 ton ładunku.

We wtorek rozpocznie się w sądzie w Oxfordzie dochodzenie w sprawie okoliczności śmierci 10-osobowej załogi jednego z Herculesów, który eksplodował w powietrzu nad Afganistanem po tym, jak został ostrzelany z ziemi.