Palikot do Kurskiego: Duch Belzebuba z Torunia pomieszał panu język

Janusz Palikot (PO) - odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi Jacka Kurskiego (PiS) w programie "Teraz My", który przekonywał, że brak zabezpieczeń do ustawy ratyfikującej Traktat Lizboński spowoduje, że w Polsce będzie możliwe zawieranie małżeństw homoseksualnych - stwierdził, że "duch Belzebuba z Torunia miesza mu rozum".
Użycie tego określenia wywołało oburzenie posła PiS, który zagroził, że jeśli będą padały takie obelgi, to on w ramach protestu opuści studio. - O kim pan mówi? - pytał Kurski. Palikot odpowiedział, że o. Rydzyk to "Belzebub, antykapłan i siewca zła kłócący ludzi". - Proszę w mojej obecności nie mówić o Belzebubie i siewcy zła, bo wyjdę, po prostu wyjdę - zagroził Jacek Kurski.

Na pytanie ze strony Palikota, czy nie przeszkadzało mu nazywanie żony prezydenta czarownicą, Kurski odpowiedział, że nie zajmuje się podsłuchanymi rozmowami osób publicznych [o. Rydzyk określił Marię Kaczyńską czarownicą i zalecił jej poddanie się eutanazji na wykładzie w swojej szkole w Toruniu - przyp. red.].

Janusz Palikot stwierdził, że w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego Jarosław Kaczyński zachowuje jak pełnomocnik ojca Rydzyka. Jacek Kurski odpowiedział, że "Jarosław Kaczyński jest wybitnym intelektem i wie, że 80% jest głęboko proeuropejskich i opowiada się za tym traktatem". - W interesie PiS-u byłoby klepnięcie tego, ogłoszenie sukcesu pana prezydenta, koniec kropka. Ale jest coś takiego jak wartości i aksjologia - mówił Kurski. I dodał: - My wbrew sondażom, wbrew poprawności politycznej, wbrew tym wszystkim "ą", "ę" mądralom uważamy, że są realne zagrożenia dla polskiej suwerenności.

PiS domaga się umieszczenia w ustawie ratyfikacyjnej zapisu o konieczności uzyskania szerokiego konsensusu w sprawie ewentualnego odstąpienia od niektórych zapisów traktatu - np. dotyczących kompromisu z Joaniny. Własny projekt ustawy ratyfikacyjnej zapowiedział dziś w orędziu prezydent Lech Kaczyński.

We wtorek posłowie mają kontynuować drugie czytanie rządowego projektu ustawy zezwalającej prezydentowi na ratyfikację Traktatu.