Banki powinny lepiej oceniać ryzyko kredytowe

Banki powinny monitorować portfele kredytowe i sprawdzać na bieżąco czy np. konkretne grupy klientów spłacają swoje zobowiązania regularnie. To pomoże uchronić Polskę przed kryzysem finansowym - pisze ?Rzeczpospolita?
Porównaj oferty kredytów w naszym Centrum Finansowym

Konkurencja między bankami w Polsce obecnie jest tak duża, że biją się one nawet o klientów, którzy dużo nie zarabiają. "Rzeczpospolita" podkreśla, że kryzys finansowy na rynkach międzynarodowych zaczął się właśnie od tego, że niektórzy Amerykanie przestali na bieżąco spłacać swoje kredyty hipoteczne. Było to spowodowane różnego rodzaju promocjami kredytów, które polegały np. na płaceniu przez jakiś okres dużo niższych rat czy nie żądaniu od klientów masy dokumentów.

Gazeta wskazuje, że w Polsce banki tworzą specjalne systemy oceny ryzyka kredytowego, żeby najwięcej osób ten kredyt dostało.

Wojciech Kaśniak, były szef nadzoru, twierdzi, że wiele banków jest w tym względzie zbyt liberalnych. Udziela kredytów tym, którzy mogą w przyszłości mieć problemy z jego spłatą, gdy np. złoty się osłabi i wzrosną raty kredytów we frankach szwajcarskich.

Partner z Ernst & Young uważa, że bankowcy powinni dokładnie analizować swoje portfele kredytowe.