Zaorski o Kłosińskim

Zmarł Edward Kłosiński, jeden z najwybitniejszych polskich operatorów, autor zdjęć do ponad 60 filmów fabularnych - Wyróżniał się spośród operatorów tym, że miał umiejętności reżyserskie - przypomniał Janusz Zaorski, który właśnie z Kłosińskim zrobił swoje najważniejsze filmy: "Pokój z widokiem na morze" i "Matkę królów".
Zaorski wspomina, że Edward Kłosiński potrafił wymyślić na planie filmowym dialog, a nawet całą scenę, czego jak podkreśla, nie wymaga się od operatorów. Reżyser podkreśla, że jakość jego filmów zależała od postawy Kłosińskiego. Przypomniał też zdanie Edwarda Kłosińskiego, że w dobrym filmie dobre są także zdjęcia, a w filmie złym dobre zdjęcia przeszkadzają, gdyż sugerują, że twórcy skupili się właśnie na zdjęciach, a nie na przesłaniu dzieła.

Zaorski dodał, że Kłosiński był pierwszym widzem jego filmów, osobą, której można było zaufać. Był też bardzo skromny. Reżyser dodał, że wraz z odejściem Kłosińskiego stracił swego najbliższego współpracownika.

Edward Kłosiński współpracował z Andrzejem Wajdą, Januszem Morgensternem, Jerzym Stuhrem, Feliksem Falkiem oraz Krzysztofem Zanussim. Był autorem zdjęć do najważniejszych filmów lat 70-tych: "Człowiek z marmuru" i "Barwy ochronne". Kłosiński był też współzałożycielem warszawskiego Teatru Polonia, Członkiem Zarządu Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Prywatnie był mężem Krystyny Jandy.

Edward Kłosiński urodził się w 1943 roku. Ukończył w 1967 roku wydział operatorski PWSTiF w Łodzi.