Dziś dwie uroczystości z okazji wejścia do Schengen

Dziś oficjalne uroczystości przystąpienie Polski do strefy Schengen: dwie konkurencyjne. Prezydent Kaczyński uczci otwarcie granicy w towarzystwie prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa, premier Tusk - z szefami rządów Niemiec, Czech i Portugalii oraz z przewodniczącym Komisji Europejskiej.
Jak wchodziliśmy do Schengen: szampan, fajerwerki, korowody - relacja minuta po minucie

Relacje reporterów: Dorohusk, Ogrodniki, Zawidów, Chyżne i Łysa Polana, Świnoujście, Lubieszyn, Kołbaskowo, Chochołów

O północy z czwartku na piątek Polska weszła do strefy Schengen. To oznacza zniesienie kontroli granicznych na przejściach z Niemcami, Litwą, Słowacją i Czechami.

Równocześnie wzmożone zostają kontrole na tzw. granicy zewnętrznej Schengen czyli z Ukrainą, Białorusią i Rosją.Premier na Dolnym Śląsku

O dziewiątej rozpoczną się oficjalne uroczystości w Poranowie na Dolnym Śląsku, w miejscu gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Niemiec.

W spotkaniu wezmą udział m.in. premier Donald Tusk, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Czech Mirek Topolanek, premier Portugalii - Jose Sokrates, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Czech i Niemiec.

Część pierwsza odbędzie się na polsko - niemieckim przejściu granicznym PorajówO- Zittau, gdzie po uroczystym otwarciu szlabanu przemówienia wygłoszą m.in. Merkel i Tusk. Natomiast druga część odbędzie się na polsko-czeskim przejściu granicznym Porajów - Hradek, gdzie uroczyście przecięty zostanie szlaban graniczny, a następnie wystąpią Topolanek, Tusk i Barroso.

Prezydent na Podlasiu

Prezydent Lech Kaczyński i prezydent Litwy Valdas Adamkus wezmą dzisiaj udział w uroczystościach na granicy polsko-litewskiej w Budzisku.

Prezydenci symbolicznie podniosą szlabany, by otworzyć granicę między oboma krajami UE. Potem zostanie odegrany hymn UE "Oda do radości". Szefowie obu państw wezmą także udział w konferencji prasowej.

Celem spotkania prezydentów w Budzisku-Kalvariji jest podkreślenie wschodniego wymiaru Unii Europejskiej. Prezydenci Polski i Litwy swoim udziałem chcą symbolicznie zaznaczyć, że granica Europy nie kończy się na granicy polsko-litewskiej.

* * *

Układ z Schengen został podpisany 14 czerwca 1985 roku (był modyfikowany w późniejszych latach). Należały do niego dotychczas prawie wszystkie z państw UE - poza Wielką Brytanią i Irlandią - a także Norwegia oraz Islandia, nie wchodzą w skład Wspólnoty. W nocy z czwartku na piątek przyłączy się do niego dziewięć nowych krajów Unii (z wyjątkiem Cypru, Bułgarii i Rumunii) - w tym Polska. Do strefy należeć będą więc w sumie 24 kraje.