Znany jest już cały skład rządu Donalda Tuska

Jolanta Fedak, wiceprezes Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL będzie nowym ministrem pracy. Ministrem rozwoju regionalnego w nowym rządzie będzie Elżbieta Bieńkowska, a szefem resortu ochrony środowiska - Maciej Nowicki. Przyszły premier - Donald Tusk po spotkaniu z Waldemarem Pawlakiem podał do publicznej wiadomości ostatnie nazwiska kandydatów na ministrów koalicyjnego rządu PO-PSL.
Zobacz sylwetki kandydatów na ministrów

Donald Tusk liczy na dobrą współpracę z prezydentem Lechem Kaczyńskim, ale - jak zapewnia - nie będzie ustępował głowie państwa w kwestii doboru kandydatów na ministrów. Przyszły premier jutro ma spotkać się z prezydentem, aby oficjalnie przekazać nazwiska kandydatów na ministrów.

Przewodniczący Platformy zaznaczył, że jako osoba desygnowana na szefa rządu nie musi brać pod uwagę sugestii Lecha Kaczyńskiego - Oczekuję bardzo dobrej współpracy z panem prezydentem i będę starał się dochodzić do porozumienia, ale skład przyszłej Rady Ministrów leży w mojej gestii - podkreślił podczas prezentacji ostatnich kandydatów na ministrów. Tusk dodał, że "jeśli dobrze rozumie - prezydent jest dość sceptycznie nastawiony do pewnych nazwisk", ale - jak zaznaczył - "tego typu opinie nie skorygowały jego decyzji". - Będę życzliwy w stosunku do prezydenta, ale zarazem twardy, jeśli chodzi o skład mojego rządu - powiedział na konferencji prasowej.

Ponadto Donald Tusk wyraził zadowolenie z kandydatów na ministrów. Przyznał, że nie jest to "wymarzony gabinet", ale "nie może on być wiecznie marzycielem - musi być też realistą". Czytaj więcej

Nowi kandydaci na ministrówJolanta Fedak urodziła się w Łazach koło Żar. Ukończyła Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracowała w zarządzie wojewódzkim PSL w Zielonej Górze. Zasiadała też w zarządzie województwa lubuskiego.

Elżbieta Bieńkowsk kieruje dziś Wydziałem Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, jest absolwentką Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie i studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej.

Prof. Maciej Nowicki - światowej sławy ekolog. Od 1992 roku jest szefem Ekofunduszu. To on jest m.in. pomysłodawcą ekokonwersji polskiego długu, do którego namówił państwa Klubu Paryskiego jako minister ochrony środowiska w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Na początku zeszłego roku PiS bezskutecznie próbował zmienić zarząd EkoFunduszu i odwołać prof. Nowickiego. Wcześniej podobne próby czynił SLD.

Jutro Donald Tusk ma spotkać się z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Natomiast już w piątek - jak zapowiedział szef Platformy - "dosłownie chwilę po zaprzysiężeniu rządu" - Tusk zwoła pierwsze posiedzenie Rady Ministrów, która zadecyduje m.in. o przesłaniu do Sejmu projektu budżetu w wersji złożonej przez ustępujący rząd. Jak zaznaczył lider PO - ma to zagwarantować zmieszczenie się z uchwaleniem budżetu w terminach konstytucyjnych.

Skład rządu

Desygnowany na premiera Tusk już wcześniej potwierdził nazwiska innych kandydatów na ministrów. Oto jak przedstawia się proponowany przez PO i PSL skład rządu:

Premier - Donald Tusk (szef PO), Wicepremier i minister gospodarki - Waldemar Pawlak (szef PSL), Wicepremier i minister spraw wewnętrznych - Grzegorz Schetyna (sekretarz generalny PO), Minister spraw zagranicznych - Radosław Sikorski (poseł PO, były szef MON), Minister finansów - Jacek Rostowski (prof. ekonomii), Minister sprawiedliwości - Zbigniew Ćwiąkalski (prof. prawa karnego), Minister obrony - Bogdan Klich (eurodeputowany PO), Minister rolnictwa - Marek Sawicki (poseł PSL), Minister zdrowia - Ewa Kopacz (posłanka PO), Minister edukacji - Katarzyna Hall (wiceprezydent Gdańska), Minister skarbu - Aleksander Grad (poseł PO), Minister rozwoju regionalnego - Elżbieta Bieńkowska (dyrektorka Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach), Minister infrastruktury - Cezary Grabarczyk (poseł PO), Minister pracy - Jolanta Fedak (wiceszefowa PSL), Minister środowiska - Maciej Nowicki (szef EkoFunduszu), Minister kultury - Bogdan Zdrojewski (poseł PO), Minister nauki i szkolnictwa wyższego - Barbara Kudrycka (eurodeputowana PO), Minister sportu - Mirosław Drzewiecki (skarbnik PO).