Lodówki i pralki zdrożeją nawet o 15 proc.

Jeśli nowa ustawa nałoży na producentów AGD i RTV nowe obowiązki dotyczące utylizacji zużytego sprzętu, jest pewne, że ceny pójdą w górę. Podrożeją zwłaszcza pralki i lodówki - pisze dziennik ?Polska The Times?.
Ceny mogą wzrosnąć nawet o 15 procent. Wszystko z powodu projektu przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska. Ministerstwo tłumaczy ją koniecznością dostosowania do dyrektyw unijnych. Na mocy nowej ustawy producenci, pod groźbą wysokich kar finansowych byliby zmuszeni do zbierania zużytych urządzeń AGD i RTV. W skali całego kraju grozi im zebranie około 150 tysięcy ton. wysłużonych urządzeń.

Cytowany przez gazetę Wojciech Konecki z reprezentującej producentów AGD organizacji Ceced Polska uprzedza, że firmy będą zmuszone przerzucić koszty na swoich klientów. Zarówno koszty utylizacji sprzętu, jak i ewentualnych kar, jeśli akcja się nie powiedzie. Zdaniem koneckiego, wzrost ceny typowej lodówki (70 kg.) może wynieść około 130 złotych.

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, skuteczna utylizacja sprzętu wymagałaby stworzenia sieci punktów zbiórki starego sprzętu, które musiałyby powstać w większości polskich miast. W mijającym roku udało się zabrać tylko około 20 tysięcy ton zużytych urządzeń.