Tusk o składzie rządu: Zostały jeszcze trzy nazwiska

Desygnowany na premiera Donald Tusk powiedział dziś, że musi jeszcze uzgodnić z PSL, jak podzielą między siebie resorty pracy i środowiska. Szef PO potwierdził zarazem prawie cały skład Rady Ministrów. Ministrem spraw zagranicznych ma zostać Radosław Sikorski, Grzegorz Schetyna - szefem MSWiA, Waldemar Pawlak - ministrem gospodarki, a Katarzyna Hall - edukacji.


Eurodeputowany Bogdan Klich ma zostać szefem MON, a ministrem kultury Bogdan Zdrojewski. Szefem resortu nauki i szkolnictwa wyższego będzie europosłanka Barbara Kudrycka.

Kandydatem na ministra sprawiedliwości jest prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Ministrem skarbu ma zostać Aleksander Grad. Resortem finansów ma kierować Jacek Rostowski, a infrastruktury - Cezary Grabarczyk. Ministrem zdrowia z ramienia PO ma zostać Ewa Kopacz, a ministrem sportu - Mirosław Drzewiecki.

Tusk poinformował, że ma dwie "świetne kandydatki" na ministra rozwoju regionalnego. Nie wykluczył, że jeszcze w sobotę zapadnie decyzja o tym, kto obejmie ten resort. Media wymieniają nazwisko Elżbiety Hibner - wiceministra zdrowia a potem finansów w rządzie Jerzego Buzka.

Przyszły premier przyznał, że nie zapadła jeszcze decyzja jak PO i PSL podzielą między siebie resorty pracy i środowiska.

- Mam świetnych kandydatów Platformy na te dwa resorty, ale muszę jeszcze ostatecznie ustalić to z PSL - powiedział Tusk dziennikarzom po posiedzeniu Rady Krajowej PO. Bardzo prawdopodobne, że jeśli to PO będzie kierowała resortem środowiska, ministrem zostanie prof. Marek Nowicki.

Pawlak: Gospodarka i rolnictwo dla PSL

Lider PSL Waldemar Pawlak powiedział w sobotę, że w rządzie ludowcom przypadną resorty gospodarki i rolnictwa. Pytany czy PSL obejmie także resort pracy, podkreślił, że "to bardzo trudny obszar" i w tej sprawie trwają jeszcze dyskusje z Platformą Obywatelską.

- Jednak w tej koalicji wydaje się, że bardzo ważne jest, aby PSL wzięło na siebie większą odpowiedzialność za sprawy społeczne, za wrażliwość społeczną, za dialog społeczny - mówił Pawlak.

Kto w rządzie Tuska?

Przyszły premier potwierdził dziś część kandydatur, które od pewnego czasu były niemal pewne. Inne nazwiska pojawiają się na "dziennikarskiej giełdzie".

Wicepremier i minister gospodarki - Waldemar Pawlak (szef PSL)

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych - Grzegorz Schetyna (sekretarz generalny PO)

Minister spraw zagranicznych - Radosław Sikorski (poseł PO, były szef MON).

Minister finansów - Jacek Rostowski (prof. ekonomii)

Minister sprawiedliwości - Zbigniew Ćwiąkalski (prof. prawa karnego)

Ministerstwo obrony - Bogdan Klich (eurodeputowany PO)

Minister rolnictwa - Marek Sawicki (poseł PSL)

Minister zdrowia - Ewa Kopacz (posłanka PO)

Minister edukacji - Katarzyna Hall (wiceprezydent Gdańska)

Minister skarbu - Aleksander Grad (poseł PO)

Minister rozwoju regionalnego - Obsada tego resortu będzie jeszcze uzgadniana. Media wskazują na Elżbietę Hibner - wicemarszałka województwa łódzkiego. RMF FM podaje, że ministrem ma być Marek Woźniak - marszałek województwa wielkopolskiego

Minister infrastruktury - Cezary Grabarczyk (poseł PO)

Minister pracy - Obsada resortu będzie uzgadniana. Wymiania się kandydaturę Mieczysława Kasprzaka - posła PSL. Wcześniej wymieniana była m.in. także Lena Kolarska-Bobińska oraz Michał Boni.

Minister środowiska - Obsada resortu do uzgodnienia. Wymienia się Macieja Nowickiego - szefa Ekofunduszu oraz Stanisława Żelichowskiego.

Minister kultury - Bogdan Zdrojewski (poseł PO)

Minister nauki - Barbara Kudrycka (eurodeputowana PO)

Minister sportu - Mirosław Drzewiecki (skarbnik PO)

Minister koordynator ds. służb specjalnych - Paweł Graś (poseł PO)

Superurząd antykorupcyjny - Julia Pitera (posłanka PO)