Tusk desygnowany na premiera, zaprzysiężenie rządu za tydzień

Donald Tusk został desygnowany na premiera. O godzinie 15.00 szef Platformy odebrał w Pałacu Prezydenckim z rąk Lecha Kaczyńskiego akt desygnacji. Ceremonia trwała niecałą minutę. Po niej Tusk rozmawiał z prezydentem Kaczyńskim za zamkniętymi drzwiami. - Uzgodniono, że zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się w piątek w godzinach popołudniowych - zapowiedział minister Michał Kamiński po rozmowie. W przyszłą środę najprawdopodobniej poznamy już skład nowego rządu, a szef Platformy wygłosi swoje exposé.
Zobacz na zdjęciach i porównaj, jak przebiegały desygnacje Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska- Ze względu na prace przygotowawcze ws. składu nowego rządu, zaprzysiężenie gabinetu odbędzie się w przyszły piątek w godzinach popołudniowych - powiedział prezydencki ministra Michał Kamiński. Jak dodał, prezydent podczas rozmowy poruszył raz jeszcze sprawę Radosława Sikorskiego jako kandydata na szefa MSZ oraz prof. Ćwiąkalskiego, który ma objąć resort sprawiedliwości. - Prezydent jest zaniepokojony faktem, że ktoś, kto jako adwokat bronił Krauzego, będzie ministrem sprawiedliwości. (...) Atmosfera rozmowy była daleka od sielanki - powiedział Kamiński.

Pytany, dlaczego ceremonia była tak skromna, minister odparł: - Nie tak skromna, jak wcześniejsze. - Desygnowanie Tuska odbyło się w bocznej sali pałacu (w Sali Hetmańskiej, a nie w Sali Białej), bez zaproszenia na piśmie.

Zgodnie z konstytucją, kolejny krok to formalne powołanie przez prezydenta szefa rządu i członków jego Rady Ministrów. Prezydent ma na to 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. Następnie premier, w ciągu 14 dni od dnia powołania przez prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania rządu z wnioskiem o udzielenie mu wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.Kto w rządzie Tuska?

Nie wszystkie stanowiska w nowym rządzie są obsadzone. Przyszły premier zapowiedział, że skład Rady Ministrów poda w ciągu tygodnia. Niektóre kandydatury są już jednak pewne. Inne nazwiska pojawiają się na "dziennikarskiej giełdzie".

Wicepremier i minister gospodarki - Waldemar Pawlak (szef PSL)

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych - Grzegorz Schetyna (sekretarz generalny PO)

Minister spraw zagranicznych - Radosław Sikorski (poseł PO, były szef MON).

Minister finansów - Jacek Rostowski (prof. ekonomii)

Minister sprawiedliwości - Zbigniew Ćwiąkalski (prof. prawa karnego)

Ministerstwo obrony - Bogdan Klich (eurodeputowany PO, wymieniany jest także Bogdan Zdrojewski)

Minister rolnictwa - Marek Sawicki (poseł PSL)

Minister zdrowia - Ewa Kopacz (posłanka PO)

Minister edukacji - Katarzyna Hall (wiceprezydent Gdańska)

Minister skarbu - Aleksander Grad (poseł PO)

Minister rozwoju regionalnego - Elżbieta Hibner (wicemarszałek województwa łódzkiego, RMF FM podaje, że ministrem ma być Marek Woźniak - marszałek województwa wielkopolskiego)

Minister infrastruktury - Cezary Grabarczyk (poseł PO)

Minister pracy - Mieczysław Kasprzak (poseł PSL - wcześniej wymieniana była m.in. także Lena Kolarska-Bobińska oraz Michał Boni)

Minister środowiska - Maciej Nowicki (szef Ekofunduszu - wymieniany był także Stanisław Żelichowski)

Minister kultury - Bogdan Zdrojewski (poseł PO - wymieniany też jako kandydat na szefa MON)

Minister nauki - Barbara Kudrycka (eurodeputowana PO)

Minister sportu - Mirosław Drzewiecki (skarbnik PO)

Minister koordynator ds. służb specjalnych - Paweł Graś (poseł PO)

Superurząd antykorupcyjny - Julia Pitera (posłanka PO)

---

Tusk czy Kaczyński: który lepszym premierem? - głosuj