Czy TVN chce osłabić TV Puls?

TVN chce zablokować uzyskanie nowych częstotliwości przez TV Puls. Na dziesięć dni przed uruchomieniem nowej ramówki tej stacji.
TVN domaga się od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wykluczenia TV Puls z konkursów na nowe częstotliwości telewizyjne we Wrocławiu, w Nowym Sączu, Lesznie, Szczecinie oraz Katowicach-Bytkowie. Rada ogłosiła je 25 kwietnia i 25 maja, zaznaczając, że mogą w nich startować wyłącznie stacje o profilu uniwersalnym. We wszystkich tych miastach o nadajniki wystąpiły m.in. TVN, TV 4 oraz TV Puls. Pozbawiona przewodniczącego KRRiT (Elżbieta Kruk zrezygnowała, bo startuje w wyborach do Sejmu z listy PiS) do tej pory nie podjęła żadnej uchwały ani decyzji w tej sprawie.

Jak Puls profil zmieniał

TV Puls - należąca do zakonu franciszkanów oraz koncernu News Corp. kontrolowanego przez Ruperta Murdocha - zwróciła się do KRRiT o zmianę profilu programowego w lutym. Chciała, żeby rada zmieniła w jej koncesji definicję programu ze "społeczno-religijnego" na uniwersalny. Miało to umożliwić stacji skuteczniejszą walkę o widza z większymi rywalami. Rada zgodziła się jednogłośnie. I właśnie na tę decyzję prawnicy TVN przypuścili atak. Ich zdaniem została ona wydana "z rażącym naruszeniem prawa", bo ustawa o radiofonii i telewizji wymaga w takich przypadkach przeprowadzenia konkursu koncesyjnego. Innymi słowy, zmieniając charakter programu TV Puls, regulator rynku mediów musiałby ogłosić nowy konkurs na częstotliwości używane przez tę stację.

Witold Kołodziejski, wiceszef KRRiT, odpiera zarzuty: - Mogliśmy to zrobić. TV Puls wystąpił o koncesję na program o charakterze uniwersalnym już w 2004 r., ale ówczesna KRRiT wbrew woli nadawcy wydała mu koncesję na program o charakterze społeczno-religijnym. Podejmując naszą decyzję, braliśmy pod uwagę to, że liczba programów religijnych na antenie TV Puls nie zmniejszy się, oraz to, że do poprzedniego procesu koncesyjnego można mieć zastrzeżenia - dodaje Kołodziejski. TV Puls nie jest pierwszym ani ostatnim nadawcą, któremu Rada nie poszła na rękę.

- Oczekujemy, że Rada - po uprzednim stwierdzeniu nieważności decyzji o zmianie charakteru programu TV Puls - wyłączy tę stację z postępowań koncesyjnych jako podmiot, który nie posiada koncesji na nadawanie programu o charakterze uniwersalnym - mówi Karol Smoląg, rzecznik TVN.

TVN zwrócił się też do prokuratora generalnego. Stacja chce, żeby objął on nadzorem prowadzone przez Radę konkursy koncesyjne "w celu zapewnienia zgodności tych postępowań z prawem".

Zdaniem Igora Ostrowskiego z kancelarii prawnej White & Case dużo zależy od tego, jak wyglądał konkurs koncesyjny w 2004 r., w którym zakon franciszkanów otrzymał swoją koncesję. - Jeśli zaproszono do niego stacje chcące nadawać program uniwersalny, a TV Puls otrzymał koncesję na program społeczno-religijny, to tegoroczna decyzja Rady może nie budzić zastrzeżeń - mówi Ostrowski.

Nowa ramówka za rogiem

Jak już pisaliśmy, News Corp. zainwestował w TV Puls 50 mln dol., a pod koniec czerwca Rupert Murdoch nawet spotkał się z premierem. Wkrótce wyszło na jaw, że KRRiT oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej chcą uwolnić część częstotliwości telewizyjnych zarezerwowanych na budowę naziemnej telewizji cyfrowej i tymczasowo przyznać je już działającym nadawcom. W konkursie będzie mógł wystąpić również TV Puls. Na razie jednak stacji nie udało się poszerzyć swego zasięgu. Za pośrednictwem nadajników naziemnych wciąż dociera ona jedynie do 16 proc. ludności. Dzięki sieciom kablowym i platformom cyfrowym mogą ją oglądać kolejne 44 proc. Polaków. Nowa ramówka TV Puls ma wystartować już 28 października. Na antenie pojawi się program informacyjny "Puls Raport", programy rozrywkowe ("Czy jesteś mądrzejszy od pięcioklasisty?", "Tylko ty" czy "Najgorszy polski kierowca") oraz seriale (kryminalny "Zabójcze umysły").

Karol Smoląg, rzecznik TVN, zaprzecza, że stacja postanowiła celowo osłabić najmniejszego konkurenta właśnie przed startem nowej ramówki. - Termin wiąże się z trwającym obecnie postępowaniem. Wcześniej nasi prawnicy nie analizowali zmian wprowadzonych przez Radę do koncesji TV Puls. Nie mieliśmy w tym interesu prawnego. Ale 26 lipca, 4 i 6 września KRRiT opublikowała listy podmiotów uprawnionych do starania się o nowe nadajniki i ze zdziwieniem zobaczyliśmy na nich TV Puls - tłumaczy Smoląg.

TV Puls nie skomentował działań TVN.8 nadajników TV Puls ma obecnie

5 nowych nadajników może mieć, jeśli wygra wszystkie konkursy koncesyjne ogłoszone przez KRRiT