GP Turcji okrążenie po okrążeniu

Błędna strategia zespołu pozbawiła Roberta Kubicę szans na dobry wynik w Grand Prix Turcji Formuły 1. Ostatecznie Polak był ósmy. Zwyciężył Felipe Massa z Ferrari przed Kimim Raikkonenem i Fernando Alonso.
Koniec: Massa wygrywa, Raikkonen drugi. Za nimi Alonso z wielką stratą. Później Heidfeld, Hamilton, Kovalainen, Rosberg i Kubica. Błędna strategia uniemożliwiła Polakowi walkę o lepsze lokaty. Kubica tracił pozycje na każdym pit stopie. Po świetnym starcie awansował na czwarte miejsce, ostatecznie podczas źle zaplanowanych tankowań spadł na ósme.

55. okrążenie: Hamilton jedzie szybciej od Kovalainena. Wygląda na to, że Fin nie będzie w stanie zagrozić kierowcy McLarena. Strata Kubicy do Rosberga urosła do ponad sekundy - Polak również nie ma raczej szans na podjęcie próby wyprzedzania. Massa ma ponad 7 s przewagi nad Raikkonenem. Tylko katastrofa mogłaby mu odebrać zwycięstwo.

53. okrążenie: Kubica próbuje dogonić Rosberga, a Kovalainen Hamiltona. Jednak chyba i Polakowi i Finowi nie starczy już czasu na podjęcie próby wyprzedzania.

49. okrążenie: Wygląda na to, że Hamilton ma uszkodzone przednie skrzydło, ale nie ma to chyba wielkiego wpływu na szybkość jego bolidu. Kovalainenowi nie uda się chyba wyprzedzić Brytyjczyka.

47. okrążenie: Kubica jest tuż za Rosbergiem, ale chyba nie uda się już Niemca wyprzedzić. Hamilton jedzie coraz wolniej i traci dystans do Heidfelda. Pozycja Massy i Raikkonena wydaje się niezagrożona. Kierowcy Ferrari mają nad Alonso 19 s przewagi. W czołówce raczej niż już się nie zmieni.

44. okrążenie: Postój Hamiltona w boksie trwa tylko 10 s. Lider klasyfikacji kierowców wraca na tor na piątym miejscu z czterema sekundami straty do Heidfelda.

43. okrążenie: Wielki pech Hamiltona! Kierowca McLarena prowadził po pit stopach kierowców Ferrari, ale pękła mu opona. Bardzo powoli toczy się w kierunku alei serwisowej i traci mnóstwo czasu. Wyprzedza go Fernando Alonso i zjeżdża do boksu. Wyjeżdża jeszcze zanim Hamilton dotoczył się do pit lane. Kovalainen zjeżdża do boksu, wraca na tor szóstym miejscu, przed Rosbergiem. Utrzymał szóstą pozycję.

42. okrążenie: Zjeżdza Heidfeld. Wraca na tor na siódmym miejscu. Zjeżdża też Massa. Po krótkim postoju wraca na tor przed Raikkonenem.

41. okrążenie: Raikkonen zjeżdża do boksu. Wraca na tor na czwartym miejscu.

40. okrążenie: Mechanicy Ferrari przygotwani w alei serwisowej. Rosberg zjeżdża do boksu i wraca na tor przed Kubicą. Polak stracił kolejną pozycję!

38. okrążenie: Kubica zjeżdża do boksu. Mechanicy zakładają mu na końcówkę wyścigu miękkie opony. Kubica wraca na tor na 10. miejscu za Davidem Coulthardem. Raikkonen jedzie tuż za Massą. W końcówce może dojść do pasjonującej walki o zwycięstwo.

37. okrążenie: Mechanicy BMW Sauber przygotowani. Kubica zaraz zjedzie po raz drugi do boksu.

34. okrążenie: Prowadzące Ferrari wypracowały bezpieczną przewagę nad McLarenami. Hamilton ma już ponad 5 s straty do Raikkonena.

33. okrążenie: Schumacher i Sato zjeżdżają do boksu. Schumacher zmienia opony z twardych na miękkie. To niemal na pewno jego jedyny pit stop.

30. okrążenie: Alonso jest szybszy od Hamiltona, ale nadal ma ogromną stratę. Odrobił pół sekundy, zostało 14 s. Kubica jedzie szybciej od Kovalainena, ale nadal nie potrafi zagrozić Finowi.

29. okrążenie: Na kolejnych okrążeniach do boksu zjechali Barrichello, Liuzzi, Davidson i Vettel. Wciąż bez pit stopu jadą Sato i Schumacher.

24. okrążenie: Alonso może podjąć pogoń za czołówką, ale do Hamiltona ma aż 14 s straty. Kubica jest wolniejszy od Kovalainena. Polak traci do kierowcy Renault 1,7 s. Jadący za nimi Rosberg wykręca lepsze czasy zarówno od Kubicy, jak i od Kovalainena.

23. okrążenie: Prowadzący przez chwilę Kovalainen zjeżdża do boksu i wraca na tor przed Kubicą. Zjeżdża też drugi kierowca Renault, Giuancarlo Fisichella. Wrca na tor na dziesiątym miejscu. Po pierwszych pit stopach w czołówce Polak stracił bardzo dużo - z czwartej pozycji spadł na siódmą.

20. okrążenie: Prowadzący Massa zjeżdża do boksu. Wraca na tor przed Raikkonenem. Zjeżdża też Hamilton, ale nie jest w stanie wcisnąć się między dwóch kierowców Ferrari.

Świetny start Kubicy - zobacz wideo19. okrążenie: Do boksu zjeżdża też Alonso. błyskawiczny pit stop, nowy komplet twardych opon i powrót na tor przed Heidfeldem i Kubicą. Hiszpan odzyskał przy tankowaniu dwie pozycje, które stracił na starcie!

18. okrążenie: Heidfeld zjeżdża do boksu. Zmienia opony na miękkie. Wyjeżdża na tor przed Kubicą. Zjeżdża też Raikkonen. Mechanicy zakładają mu nowy komplet miękkich opon. Fin wraca na tor na czwartym miejscu.

14. okrążenie: Kubica wyjechał na tor ze stratą 6,5 s do Fisichelli. Po tankowaniu jego bolid jest wyraźnie cięższy. Polak po swoim pierwszym okrążeniu traci do Włocha już 6,9 s.

13. okrążenie: Kubica zjeżdża do boksu. Nowy komplet twardych opon i dość długie tankowanie. Polak wraca na tor za Fisichellą i jest teraz jedenasty. Trulli popełnia błąd i daje się wyprzedzić Buttonowi.

11. okrążenie: Kubica jedzie bardzo szybko - ma nad Heidfeldem już ponad 4 s przewagi. Niemiec cały czas musi się bronić przed Fernando Alonso. Massa i Raikkonen odjeżdżają goniącemu ich Hamiltonowi.

10. okrążenie: Webber zjeżdża do boksu i jego bolid zostaje zepchnięty do garażu. To dla niego chyba koniec wyścigu.

9. okrążenie: Adrian Sutil i Giancarlo Fisichella z łatwością mijają Marka Webbera. Australijczyk wyraźnie ma jakieś problemy z samochodem.

8. okrążenie: Alonso naciska Heidfelda, ale Niemiec dobrze się broni. Trulli wyprzedza Buttona i jest 17.

7. okrążenie: Kovalainen jest za wolny dla czołówki. Ma już do Alonso prawie 4 s straty.

4. okrążenie: Prowadząca trójka odjeżdża reszcie stawki. Hamilton jest bardzo szybki i kierowcy BMW Sauber tracą dystans. Trulli odzyskuje pozycje - jest już 18. Znakomicie jedzie Jenson Button, który z 21. pozycji przesunął się na 17. miejce.

Start: Świetny start Kubicy. Polak wyprzedza Alonso i wskakuje na czwartą pozycję. Nick Heidfeld również wyprzedza Hiszpana, który spada na szóste miejsce. Raikkonen wyprzedza Hamiltona i na czele jadą teraz dwa bolidy Ferrari. Fatalnie wystartował Jarno Trulli, który z dziewiątego miejsca spadł na koniec stawki.

Przed startem: Kolejność: Massa, Hamilton - Raikkonen, Alonso - Kubica, Heidfeld - Kovalainen, Rosberg - Trulli, Fisichella - Davidson, Webber - Coulthard, Barrichello - Button, Wurz - Liuzzi, Schumacher - Sato, Vettel - Sutil, Yamamoto